Łańcuchy samochodowe – rodzaje i zastosowanie

Szukasz łańcucha śniegowego? Wejdź na https://ebagaznik.pl/pl/c/Lancuchy-sniegowe/14

Łańcuchy samochodowe w dużej mierze zwiększają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest przykładowo w Turcji, Bułgarii i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak zatem modele łańcuchów na koła można kupić?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na uwadze ich przeznaczenie. Rozróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w pojazdach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi, wzorem zaplotu oraz grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Współcześnie producenci używają głównie stali tytanowej lub manganowej.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być przyczyną sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się buksowania kół, jazdy po niezaśnieżonych drogach i przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też obowiązkowo kontrolować ich napięcie oraz ułożenie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich użytkowania.

Nasza siedziba:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]