Kask motocyklowy – co warto wiedzieć przed zakupem?

Zabawa na motorze bez kasku wprawdzie dla nielicznych osób potrafi być ekscytująca, lecz jest bardzo ryzykowna, a w Polsce – także zakazana. Jak pokazują statystyki, co roku można by było uniknąć aż 50 zgonów w wyniku kolizji – jeśli ich uczestnicy mieliby kask motocyklowy. Wybierając się w trasę jednośladem koniecznie powinniśmy zatem zakupić właściwy kask. Na szczęście nie będzie to problematyczne, bo sklepach – zwłaszcza online – dostępne są rozmaite wersje – dedykowane do konkretnego sposobu jazdy, warunków pogodowych oraz indywidualnych preferencji. O jakich rzeczach więc powinniśmy pamiętać wybierając kask motocyklowy? Jaki model okaże się w konkretnym wypadku trafionym wyborem?

Z jakich surowców produkuje się kaski motocyklowe

Kask motocyklowy, żeby zagwarantować maksymalną ochronę, powinien być wyprodukowany z właściwych materiałów. Najchętniej stosuje się obecnie materiały syntetyczne, takie jak poliwęglany. Ich wykorzystanie umożliwia wyprodukowanie kasków bardzo odpornych na pęknięcia, skrajne temperatury oraz promienie UV. Wytwórcy kasków motocyklowych często stosują również materiały kompozytowe – karbonowe oraz szklane z żywicą. Są one bardziej kosztowne od tych wykonanych z poliwęglanów, ale zapewniają większy stopień bezpieczeństwa w przypadku wypadku.

Typy kasków motocyklowych

Poza surowcem, istotna jest także konstrukcja kasku motocyklowego. Do spokojnej jazdy na szosie lub po mieście w zupełności wystarczy kask typu weteran, który jest lekki i poręczny. Niestety nie chroni szczęki, wobec czego nie zda egzaminu w czasie jazdy motocrossowej lub wyścigowej. W podobnych sytuacjach korzystniejszym pomysłem okaże się zakup kasku enduro (jeśli zamierzamy poruszać się z dala od cywilizacji) oraz kasku integralnego przeznaczonego dla amatorów ekstremalnej jazdy po drogach asfaltowych.