Usługi hostingowe – na co zwracać uwagę?

Jeśli masz firmę, to na pewno posiada ona swoją stronę internetową. Czy wiesz jednak, jak istotny dla Twojego biznesu jest prawidłowo dobrany hosting? Czym zatem powinien się charakteryzować najlepszy hosting dla firm?

Hosting – wybierz prędkość oraz bezpieczeństwo

Hosting internetowy, w szczególności ten dedykowany dla firm, powinien łączyć w sobie kilka wartości: być bezawaryjny, bezpieczny, szybki i zapewniać wsparcie techniczne. Gdy mówimy o prędkości, mamy na myśli prędkość ładowania się stron. Dlaczego jest ważna? Po pierwsze, ma ona wpływ na wrażenia użytkownika, który często ma tendencje do przedwczesnego porzucenia strony, jeśli ładuje się ona za długo. Po drugie, prędkość ładowania się strony jest jednym z ważnych czynników, które przeglądarki pod uwagę podczas określania pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Poza optymalizacją obrazów i kodu czy likwidacją niepotrzebnych przekierowań w obrębie strony, równie znaczący dla czasu ładowania witryny ma także rodzaj hostingu (współdzielony, dedykowany, VPS, lub w chmurze), wysoka szybkość łącza oraz użycie szybkich dysków SSD w serwerach. Poza tym biznesy powinny szukać usługi hostingowej zapewniającej pełną niezawodność. Serwery firmy hostingowej powinny funkcjonować w sposób ciągły. Warto wybierać tych dostawców, którzy oferują bezawaryjne działanie serwera na poziomie min. 99%. Ten parametr powinien być niezmiernie ważny dla sklepów internetowych, ponieważ każda godzina niedostępności sklepu może skutkować wieloma tysiącami strat strat.

Czym powinna charakteryzować się dobra usługa hostingowa?

W przypadku hostingu internetowego nie warto skłaniać się do rozwiązań najtańszych. Darmowe usługi hostingowe najczęściej charakteryzują się niewystarczającą jakością, a niejednokrotnie zdarza się, że serwery takiej usługi znajdują się poza granicami Polski i nie ma do nich dostępu w razie awarii. Dla stron firmowych szukajmy hostingu umożliwiającego całodobowe wsparcie techniczne profesjonalnego zespołu. Ważne, żeby reakcja na zgłoszenia potencjalnych awarii była również stosunkowo szybka, kontakt z firmą łatwy, a cennik hostingu i warunki prolongaty ważności domeny skonstruowane w jasny sposób. Nie zapominajmy również o bezpieczeństwie naszych danych. Serwery firmy hostingowej powinny być zabezpieczone stale uaktualnianym oprogramowaniem antywirusowym, w serwerowni powinny panować właściwe warunki techniczne (temperatura, chłodzenie, zabezpieczenie w razie pożaru), a backup danych powinien być przeprowadzany cyklicznie.