O czym warto wiedzieć wybierając domenę dla strony www?

Nowoczesne przedsiębiorstwa nie są w stanie funkcjonować bez odpowiednio zrobionej witryny www, która okaże się potrzebna również w przypadku specjalistów wykonujących pojedyncze zlecenia. Bez niej zyskanie kolejnych kontrahentów jest niewykonalne, a to wiąże się rzecz jasna ze znacznie niższymi zarobkami. Strona internetowa powinna być rzecz jasna wygodna i przykuwająca wzrok, jednak poza tym bardzo istotna jest także domena, która do niej prowadzi. Wybierając domenę dobrze postawić na hasło związane z działalnością firmy lub zapadające w pamięć. Jak więc wybrać domenę? O czym pamiętać przy jej rezerwacji? Na usługi jakiej firmy dobrze postawić?

Domeny – o czym pamiętać przy rezerwacji?

Główny element domeny, jak przed chwilą wspomnieliśmy, rzutuje na ilość odwiedzin witryny – chętniej odwiedzane będą te, do których prowadzą łatwo zapamiętywane domeny. Sama domena może także częściowo rzutować na wyniki strony w wyszukiwarkach – warto zatem zadbać o to, by wiązała się ze specyfiką branży, w której funkcjonuje firma. Najchętniej wybierane w Polsce domeny to oczywiście wciąż „.pl”, „.org”, „.com” czy „.biz”, ale czasem dobrym wyjściem będzie rzadziej spotykana domena – na przykład dla rozgłośni radiowych dobrze sprawdza się „.fm”, przypisana urzędowo do Mikronezji, natomiast telewizyjnych – domena „.tv” przypisana do Tuvalu.

Zamawiamy domeny – co dalej?

Firmy nieposiadające swojej serwerowni najlepiej postąpią kupując domenę w firmie świadczącej także hosting. Tak ustrzeżemy się problemów w związku z przypisaniem domeny, a często również otrzymamy dodatkowe zniżki. Wybierając pakiet warto sprawdzić jego cechy. Jeśli mamy niedużą witrynę, nie warto kupować sporego pakietu – większość przestrzeni nie będzie wykorzystana. Jeśli zaś dana witryna będzie często wyświetlana, nieduży pakiet może okazać się nieodpowiedni, a to będzie objawiało się wolnym generowaniem. W wyborze właściwego pakietu z pewnością wspomoże nas pracownik z firmy hostingującej naszą stronę.