Czym są domeny internetowe?

Co to jest domena internetowa?

Domena to adres, pod którym ukryta jest strona internetowa, założona przez daną osobę. Przykład: po wpisaniu tekstu „google.pl” do paska adresu przeglądarki, pojawi się strona internetowa, którą reprezentuje ta domena, czyli strona z wyszukiwarką Google.

Jak wygląda poprawna domena ?

W skład domeny wchodzi nazwa główna oraz końcówka. Nazwa główna to najczęściej nazwa strony wymyślona przez jej autora, często jest to nazwa firmy lub organizacji. Po niej występuje kropka i końcówka nazywana też rozszerzeniem. Zakładając domenę, konieczne jest wybranie rozszerzenia spośród już istniejących. Rozszerzenie „pl” to końcówka krajowa, najczęstsza dla witryn w języku polskim. Dla przykładu inną końcówką krajową jest „de” dla Niemiec. Istnieją również rozszerzenia „com” oraz „net”, będące zakończeniami międzynarodowymi, a także „com.pl”, czyli końcówka stron w języku polskim i wiele innych.

Zakup domeny to ważny krok w chwili zakładania strony internetowej. Daje on kompletną gwarancję, że nikt niezwiązany z firmą nie utworzy strony w zakupionej domenie.