Zastosowania tablic kredowych kiedyś i współcześnie

tablica kredowa każdemu kojarzy się ze szkołą, bez względu na to czy ma 13, 20 czy 80 lat. To dlatego, że jest to obiekt stosowany w procesie edukacji od co najmniej dwustu lat i wygląda na to, iż jeszcze przez wiele lat czas nie wyjdzie z użycia. Ale taka tablica może mieć również inne przeznaczenie.

Kilka słów o historii tablic kredowych

Na wstępie warto zaakcentować, że tablice kredowe produkowane są w dwóch kolorach: zielonym i czarnym. Z czasów szkolnych wszyscy pamiętamy głównie te pierwsze, ale z historycznego punktu widzenia tablice o czarnej powierzchni powstały jako pierwsze. Były one bardzo ciężkie, gdyż sporządzano je z bloków łupkowych bądź desek drewnianych pomalowanych na czarno. Mimo wszystko z powodzeniem były używane od XIX w. aż do drugiej połowy XX w. Wtedy to powoli zostały zastąpione przez swoją nowszą, zielona wersję – lżejszą, z powierzchnią pokrytą emalią na bazie porcelany, której lepiej trzymała się kreda. Nie oznacza to, że czarne tablice kredowe zniknęły na zawsze – są wytwarzane do dziś, ale oczywiście nie są już drewniane ani z kamienia. Wytwarzanie tablic kredowych w obu kolorach łatwo wytłumaczyć. Kolor zielony uważany jest za uspokajający i nie męczy oczu, więc sprawdza się w szkołach, gdzie trzeba patrzeć z uwagą na jej powierzchnię przez kilka godzin. Z kolei pismo czy rysunek na czarnej tablicy kredowej wyróżnia się wyższym kontrastem, tym samym dobrze jest instalować takie tablice w dużych audytoriach, tak by słuchacze z tyłu dobrze widzieli każdy napisany czy narysowany detal. Niestety nawet w szkołach tablice kredowe, jakkolwiek zdrowsze dla oczu, są pomału zastępowane przez białe tablice magnetyczne, których plusem jest brak pyłu (pisze się po nich suchościeralnym mazakiem).

Czy można zastosować tablice kredowe w mieszkaniu?

Tablice kredowe, szczególnie te o czarnej powierzchni, to również wspaniały dodatek dekoracyjny w mieszkania. Świetnie komponują się z wnętrzem w stylu vintage – można na nich wypisać kolorową kredą różne creda czy narysować obrazki i powiesić na ścianie zamiast plakatów. Plusem takiej dekoracji jest opcja okresowej zmiany treści, dzięki czemu wystrój pokoju nie będzie nas z czasem nudził. Przy tym nie wydamy wiele – opakowanie wielobarwnej kredy to wydatek maksymalnie 4-9 złotych, a wystarcza na wykonanie kilku rysunków i napisów. Na takiej tablicy można również rozrysować tabele z harmonogramem prac domowych, które muszą wykonać w tygodniu nasze dzieci. Można także zawiesić niedużą tablicę kredową w pokoju dziecka. Będzie mogło na niej do woli rysować, ćwiczyć naukę pisania oraz grać z przyjaciółmi z klasy w kalambury, kółko i krzyżyk oraz inne popularne gry.