Jaki kolor rolet wybrać? Poradnik

Przeglądając asortyment producentów rolet, szybko zobaczysz, że sprzedawane są w kilkunastu kolorach. Na jaką barwę się zdecydować? Istnieje garść zasad, wartych poznania przed zakupem nowej osłony na okna. Skorzystaj z naszej wiedzy i wybierz dla siebie roletę w perfekcyjnym kolorze!

Które kolory rolet wybrać?

W przedmiocie kolorów rolet istnieją trzy kluczowe trendy: dopełnienie, minimalizm oraz kontrast. Minimalizm kierowany jest do fanów czystych, prostych wnętrz, z niedużą liczbą ozdobnych bibelotów i dodatków. Należysz do tej grupy? Postaw na rolety w odcieniu szarym, écru, piaskowym lub beżowym. Neutralna kolorystyka nie będzie się wybijać, a rolety stanowić będą tło dla innych dodatków w pomieszczeniu. Następny nurt to siła kontrastu. Dla podstawowych kolorów: niebieskiego, czerwonego i żółtego opozycją będą odpowiednio: pomarańczowy, zielony i fioletowy. Jeśli masz ściany albo meble w kolorze niebieskim, to kontrastować z nimi będzie najsilniej element – na przykład rolety – w barwie pomarańczowej. Ostatni nurt to dopełnienie. Kolorystykę rolety dopasuj do najczęściej występującej we wnętrzu barwy. Masz salon w odcieniach zieleni? Wybierz więc rolety tej samej barwie.

Wpływ kolorów na samopoczucie

Według najbardziej ogólnej reguły wpływu barw na samopoczucie człowieka, kolory ciepłe pobudzają, natomiast zimne wyciszają. Jaskrawy żółty popchnie nas do działania – wykorzystaj tę barwę w pokoju dziecięcym lub swoim gabinecie. Zielony kolor to odpowiednik odpoczynku i harmonii – sprawdzi się w pokoju dziennym i wszędzie tam, gdzie wypoczywasz. Wręcz stworzony do sypialni jest kojący kolor niebieski. Kochasz czerwień? Unikaj jej na sporych powierzchniach, bo jest zdolna wywołać agresję oraz eskalować napięcia i drażliwe sytuacje. Używaj jej wyłącznie w drobnych dodatkach – roleta w tej barwie, ozdobne poduszki lub obraz na ścianie w zupełności wystarczą, by ożywić wnętrze.