Fotele biurowe – jak wybrać najlepsze?

Po całym dniu siedzenia przed biurkiem mogą nam dokuczać bóle pleców. Szczególnie ważne oczywiście są ćwiczenia, nawet także to nie zadziała, jeśli przed biurkiem pracujemy na niekomfortowym krześle. Z tego względu nie powinniśmy oszczędzać na fotelach biurowych – dają wszak gwarancję tego, że plecy nie będą zmęczone. Fotele biurkowe wpływają również na nastrój pracowników – ich właściwe wybór owocuje zwiększoną skutecznością oraz wzrostem produktywności załogi. Jak jednak wybierać fotele do pracy przy komputerze? Czym może grozić chybiony dobór takich krzeseł?

Fotele do biura – kluczowa jest funkcja regulacji

W dużych firmach niezmiernie ważna będzie dowolność ustawienia ułożenia zagłówka, siedziska oraz podłokietników krzeseł wyznaczonych do pracy przy biurku. Trzeba bowiem mieć na uwadze, iż będą na nich siadać osoby o różnym wzroście – wyżsi mogą narzekać na ból krzyża po dniu siedzenia na krzesłach z źle wyprofilowanym oparciem, niżsi natomiast na ból nóg spowodowany nie dotykaniem całą powierzchnią stopy podłogi. Ważna jest także równowaga całego fotela do biura. Zapewni ją odpowiednia budowa podstawy – najlepiej taka pięcioramienna. Podczas siedzenia przy biurku przydatne będą też podłokietniki, bo zdecydowanie usprawnią pisanie, chociaż są użytkownicy, wolący fotele biurowe bez nich. Z ekonomicznego punktu widzenia warto wybrać fotele, do których łatwo da się dokupić nowe kółka, które są najczęściej zużywającym się ich elementem.

Przed czym chronią odpowiednie fotele biurkowe?

Najczęstszymi chorobami wynikającymi z nieprawidłowego ułożenia ciała podczas siedzenia przy komputerze będą głównie bóle kręgosłupa – tak w części lędźwiowej, jak i szyjnej. Należy oprócz tego nadmienić, iż schorzenia mogą dotyczyć również rąk – zwłaszcza przy braku czy nieodpowiednim poziomie podłokietników. Nie zapominajmy też, że nawet właściwie wybrany fotel nie da nam gwarancji zachowania dobrego samopoczucia – siedzenie przy biurku powinno się często przeplatać krótkimi ćwiczeniami.