Weryfikacja kandydatów na kierowców – badania psychologiczne

Na http://www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/ zamówisz badania psychologiczne kierowców Bielsko

Badania psychotechniczne kierowców pozwalają ustalić czy kandydaci mają przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów. Dzięki nim można wyeliminować osoby, które nie powinny prowadzić pojazdów, są więc niezwykle ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa na drogach. Jak wyglądają testy i co dokładnie sprawdzają? Jakie przyrządy wykorzystuje się w trakcie badań?

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców pojazdów służbowych i instruktorów

Badaniom psychologicznym musi poddawać się kilka grup kierowców. Do największej należą osoby starające się o prawo jazdy np. kategorii C. Do testów przystępują także kierowcy, którzy spowodowali wypadek i starają się o przywrócenie prawa jazdy. Dodatkowo badania psychologiczne powinni przechodzić także kierowcy pojazdów przewożących wartości pieniężne oraz instruktorzy szkół jazdy. Badania psychologiczne kierowców zawodowych, którzy nie przekroczyli 60 lat są ważne przez 5 lat.

Badania psychologiczne kierowców – w jaki sposób przebiegają?

Badanie psychologiczne składa się z dwóch etapów. Na początku osoby badane przystępują do części testowej. Na tym etapie weryfikowana jest zdolność koncentracji, podzielność uwagi, refleks, a także cechy charakteru czy umiejętność pracy w sytuacji stresowej. Osoby badane muszą między innymi odpowiedzieć na pytania dotyczące ich cech osobowości czy rozwiązać tzw. test matryc progresywnych. Kolejną fazą testów psychologicznych jest część aparaturowa, która sprawdza przede wszystkim widzenie o zmierzchu, reakcję na olśnienia i umiejętność oceny odległości. W czasie badań wykorzystuje się m.in. wirometr, stereometr i równoważnię. Badania sprawdzają czas reakcji i polegają m.in. na obserwowaniu, w jaki sposób osoba badana reaguje na oślepienie światłem.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]