Psychologiczne i psychotechniczne badania operatorów maszyn

Potrzebujesz zlecić badania operatorów Bielsko? Zajrzyj tu

Gdy wspomina się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi się im poddać. Obowiązek ten prawo nakłada również na operatorów koparek, wózków, dźwigów i podobnych urządzeń. Dlaczego istnieje taka potrzeba i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa jasno określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą zrobić badania psychologiczne i psychotechniczne. Są to przede wszystkim zawody, w których dobra sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, relatywnie często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i to powoduje, że robienie takich kontroli jest wymagane.

Jak przebiegają badania operatorów?

Badania, którym poddaje się operatorów i kierowców, opierają się w znacznej mierze na tym samym. Bada się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie po zmierzchu, a ponadto zdolność oceny odległości, poziom koncentracji i prędkość reakcji. Istotna jest także przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe TAK lub NIE, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż trzydzieści minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo badania są ważne, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku osoby, której dotyczą. Zwykle są to trzy-cztery lata, natomiast dla osób powyżej 50 roku życia – jeden-dwa lata.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]