Praca na wysokościach a badania wysokościowe

Chcesz poznać więcej informacji o badaniach wysokościowych Bielsko? Zajrzyj na www.bielskobadania.pl/zakres-uslug/

Praca na wysokościach wymaga nie tylko posiadania konkretnych umiejętności, ale również odpowiednich predyspozycji zdrowotnych. Żeby wykluczyć ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, polskie prawo wprowadziło konieczność wykonywania drobiazgowych badań sprawdzających brak przeciwwskazań do wykonywania zawodów wiążących się z pracą na wysokościach. Jak wyglądają takie badania? Przez ile czasu są ważne?

Badania wysokościowe – do pracy wykonywanej co najmniej 1 metr nad poziomem podłogi

Definicja pracy na wysokości zamieszczona jest w Rozporządzeniu z dnia 26 września 1997 r. Według przepisów uznajemy za nią prace wykonywane na powierzchni znajdującej się co najmniej jeden metr nad ziemią. Do grupy pracowników wysokościowych należą osoby wykonujące prace między innymi na słupach, rusztowaniach, drabinach itd. Specjalne testy pozwalają wykluczyć występowanie wady wzroku bądź innych przeciwwskazań mogących narazić pracownika na ryzyko. Jak przebiegają badania wysokościowe? Składają się one z kilku stadiów – badania laryngologicznego, okulistycznego oraz neurologicznego. Specjalista bada pacjenta w kierunku epilepsji, chorób błędnika lub wad wzroku. Uzupełnieniem jest standardowa konsultacja z lekarzem medycyny pracy.

Badania wysokościowe – dodatkowe testy psychologiczne

Badania do pracy na wysokości są ważne przez 2-3 lata. Osoby, które skończyły 50 lat muszą poddawać się im częściej – co roku. Najczęstszym przeciwwskazaniem do pracy na wysokościach jest wada wzroku, zez, a także choroby narządów ruchu i schorzenia neurologiczne. Co ciekawe używanie szkieł kontaktowych nie dyskwalifikuje kandydatów, chyba że praca wykonywana jest w warunkach zapylenia. To jednak nie wszystko – przedstawiciele niektórych profesji, oprócz wymienionych wyżej badań, muszą przejść również testy psychologiczne. Poddawani są im przede wszystkim operatorzy suwnic, ciężkich maszyn budowlanych czy pracownicy obsługujący pulpity sterownicze.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: 608 315 680
E-mail: [email protected]