Poznaj przepisy dotyczące świadectw energetycznych budynków

Mieszkańcy budynków wolno stojących niewątpliwie doskonale zdają sobie sprawę, jak duże koszty związane są z ogrzewaniem lokalu. Nie powinno zatem dziwić, że podczas szukania nowego mieszkania dla większości kupujących najbardziej ważne będą właściwości cieplne konkretnego budynku. Właśnie dlatego Ministerstwo Infrastruktury określiło prawo, według którego sprzedający nieruchomość musi dostarczyć kupującemu świadectwo energetyczne budynku. Dotyczy to wszystkich oferowanych mieszkań, zaś jego specyfikę określa ustawa. Co wiec powinno widnieć w świadectwie energetycznym budynku? I, co najistotniejsze, której firmie zlecić jego wystawienie?

Świadectwo energetyczne budynku – na czym się opiera

Świadectwa energetyczne budynków to certyfikaty, w których zawarte są dane dotyczące liczby ciepła potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń. Jest ona szacowana na podstawie porównania liczby energii zużywanej przez cały sezon do spełnienia potrzeb lokatorów domu. Świadectwo energetyczne budynku szczególnie ważne okazuje się w przypadku obiektów używanych przez państwowe organy oraz tych, które mają powierzchnię większą od 500 metrów kwadratowych – tam świadectwo energetyczne powinno widnieć w punkcie widocznym dla każdego z mieszkańców.

Komu zlecić wykonanie Świadectwa energetyczne budynków?

Jak łatwo się domyślić, świadectwa energetyczne budynków powinny być wystawione przez uprawnionych do tego fachowców. To natomiast sprawia, że ich wyszukanie na pewno nie będzie problemem tak poważnym, jak w sytuacji różnych innych usług – tym bardziej, że świadczące je przedsiębiorstwa funkcjonują w różnych większych miejscowościach. Zdecydowanie istotniejsze okazuje się jednak to, by pamiętać o tym, by znaleźć fachowca w odpowiednim czasie. Świadectwa energetyczne budynków zachowują ważność wszak tylko przez dziesięć lat – potem należy wykonać je ponownie.