Drzewa genealogiczne – znajdź własne korzenie

Znajomość historii rodu wymagana jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na informacjach o krewnych tworzona jest świadomość własnego Ja. Znacznej części z nas całkowicie wystarczy wiedza o rodzinie przekazywana z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale są jednak i tacy, dla których jest to niewystarczające. To właśnie dla nich utworzenie drzewa genealogicznego jest idealnym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli trudna praca , która wymaga cierpliwości

Opracowanie drzewa genealogicznego rodu – zwłaszcza takiego , które sięga kilka pokoleń wstecz – bez wątpienia nie może być zaliczone do prostych. Wyszukiwanie dat czy miejsc urodzenia się i śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę ogrom pracy. Informacje znaleźć można w zapomnianych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. Na ogół można korzystać z nich całkowicie za darmo. Znajdują się jednak i takie miejsca, w których trzeba wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt wykonania drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które mają zostać ujęte. Dobrze jest pamiętać, że wysokość wydatków może również wzrosnąć wraz z koniecznością podróżowania do kolejnych parafii czy urzędów miejskich położonych w różnych regionach kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń zamieszkuje w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu powinno się je opracować?

Na wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest potrzebna do wytworzenia poczucia swojej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się fragmentem małej wspólnoty, jaką jest rodzina. Sprawia to także, że nie czujemy się zagubieni w dzisiejszym świecie. To właśnie dlatego obecnie naprawdę dużo osób podejmuje decyzję o poleceniu utworzenia drzewa genealogicznego.