Czym sugerować się przy wyborze laboratorium EMC?

Kompatybilność elektromagnetyczna to zakres cech konkretnego urządzenia sprawiających, że jest ono w stanie poprawnie funkcjonować w danych warunkach i nie wpływać niekorzystnie na działanie innych maszyn znajdujących się w pobliżu. Normy obowiązujące na obszarze Unii Europejskiej wskazują, że prawie wszystkie układy elektroniczne wchodzące na rynek Wspólnoty powinny zaliczyć testy EMC, które udowodnią ich kompatybilność elektromagnetyczną. Powinniśmy przeprowadzić je w certyfikowanym laboratorium – w Polsce działa ich kilkadziesiąt, jednak nie zawsze oferują one te same usługi. Jak więc w tym gronie znaleźć te najlepsze? O jakich rzeczach nie możemy zapominać podczas szukania laboratorium EMC?

Jakie testy wykona laboratorium EMC?

W czasie szukania odpowiedniego laboratorium EMC najważniejsze niewątpliwie będzie to, które testy są w nim wykonywane. Nie zapominajmy bowiem, iż rozmaite placówki oferują różny zakres badań – wynika to między innymi z ograniczonego sprzętu. Czasem nie są nam wymagane wszystkie badania, jednak jeżeli zachodzi ta konieczność – wybierzmy laboratorium EMC, które wykonuje wszystkie testy. Oprócz tego istotne jest również to, jakie przyłącza oraz sieci stosowane są w laboratorium, ale tego niestety zwykle nie sprawdzimy w ogólnodostępnej dokumentacji.

Laboratorium EMC – jak ustrzec się trudności?

Jak zatem postąpić, gdy istotne okazują się dla nas badania wykonane na rzadziej stosowanych przyłączach? Dobrym rozwiązaniem w podobnych przypadkach będzie na pewno przesłanie zapytania, dzięki któremu sprawdzimy, czy dane urządzenie może zaliczyć testy w danym laboratorium. Określmy w nim takie cechy sprzętu, jak masa, rodzaj przyłączy oraz ich ilość, a także typ zasilania. Dobrze także spytać o możliwość uczestniczenia w badaniach – wiąże się to bowiem z wieloma korzyściami.