Czemu warto uczestniczyć w szkoleniu z ochrony danych osobowych?

Podstawowym oficjalnym dokumentem w Polsce, który dotykał sprawy danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która zaczęła obowiązywać w 1997. Również dziś określa ona ten termin i omawia, jak powinniśmy ich używać. Według aktu dane osobowe to każde informacje, które umożliwiają zidentyfikowanie konkretnego człowieka bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zakwalifikować możemy więc imiona i nazwisko, numer PESEL oraz miejsce zamieszkania, ale też te określane jako dane wrażliwe – m. in. wiadomości o stanie zdrowia, religii czy ewentualnych wyrokach. O ich ochronę należy zatroszczyć się zwłaszcza dlatego, iż dzięki globalnej sieci ich zdobycie i wykorzystanie jest naprawdę łatwe.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe posiadają wszelkiego typu przedsiębiorstwa. Jedne obracają jedynie danymi ich współpracowników, pozostałe natomiast mają dostęp także do danych klientów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają muszą ukończyć specjalne kursy z ochrony danych osobowych, dzięki którym nauczą się, jak zagwarantować im bezpieczeństwo. Okazuje się to bardzo istotne, gdyż po zauważeniu błędów Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma prawo nałożyć dotkliwe sankcje – nie tylko finansowe, lecz w najcięższych przypadkach również więzienia.

Szkolenie z ochrony danych osobowych – zasady

Kurs z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszystkich specjalistów administrujących tego rodzaju danymi – będą to na przykład pracownicy do spraw rekrutacji, HR bądź archiwów. W jego koszty wliczone są także broszury pomocnicze, za pomocą których kursanci szybciej przysposobią wiadomości. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zapewnić ochronę danych, kursanci dostają odpowiednie certyfikaty. Szkolenia z ochrony danych osobowych nie zajmują dużo czasu i zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.