Co mają na celu psychologiczne badania operatorów maszyn?

Na www.testybielsko.pl zlecisz badania operatorów Bielsko Biała

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się z trwającą długi czas i bardzo dociekliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który zamierza poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że badania te znajdują także zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu maszyny budowlanej.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne osób zajmujących się obsługą maszyn budowlanych nie odbiegają bardzo od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne i osobowościowe, testy inteligencji oraz testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie trzeba się obawiać. Do ich wypełnienia należy podejść otwarcie. Znaczenie ma rzetelność oraz szczerość udzielanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób chcących zostać operatorem maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Ustalając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie w stanie w dość szybki sposób reagować na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również predyspozycje do oceny prędkości obiektów znajdujących się w ruchu, koncentracji uwagi oraz widzenia przestrzennego. Wszystko to ma w przypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto może je wykonywać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane może przeprowadzić wyłącznie psycholog, który posiada uprawnienia psychologa transportu, a do tego konieczne jest odbycie uzupełniających studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być co jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, w przeciwnym razie można utracić uprawnienia do wykonywania zawodu. Dbający o przestrzeganie przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie posiada aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]