Charakterystyka psychologicznych badań wysokościowych

Zamów badania wysokościowe Bielsko

Psycholog to osoba, o której mnóstwo osób nie ma zbyt dobrego zdania. Bardzo dużo z nas sądzi, że zajmuje się tylko poznawaniem relacji swoich pacjentów z otoczeniem. Tymczasem okazuje się, że wiedza psychologa stanowi ogromną pomoc przy ocenianiu predyspozycji do pracy w pewnych zawodach. I tak, badania psychologiczne wykonywane są m.in w przypadku osób zamierzających pracować na wysokościach.

Badania wysokościowe: co się na nie składa?

Badania wysokościowe tak naprawdę wcale nie różnią się od tych, jakie przechodzą osoby chcące wykonywać zawód kierowcy zawodowego. Podstawą są testy inteligencji, temperamentalne, osobowościowe. Ich ważnym uzupełnieniem są testy aparaturowe, z pomocą których można ocenić chociażby szybkość reakcji i zdolność do koncentracji uwagi. Stawiając na testy aparaturowe jesteśmy w stanie ocenić czy dana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co będzie miało miejsce w czasie pracy. Do wykonywania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak aparat krzyżowy, wirometr i stereometr. To proste urządzenia, które dostarczają szeregu informacji na temat osoby poddawanej badaniu. Badania wysokościowe wykonywane przez psychologa zawsze obejmują też wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana musi być z psychologiem w stu procentach szczera. Omijanie pewnych informacji nikomu nie pomoże.

Kto wykonuje badania wysokościowe?

Nie każdy psycholog może podjąć się wykonania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe na kierunku psychologia transportu. Posiadają oni tak wiedzę, jak i umiejętności do wykonywania tego typu badań. Badania wysokościowe prowadzone przez psychologa nie wymagają żadnego specjalnego przygotowania. Trzeba jedynie pamiętać o zabraniu na badanie okularów, jeśli o obowiązku ich noszenia zdecydował okulista.

Nasza siedziba:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]