Właściwości lecznicze koloidów srebra

Mocno rozcieńczone srebro, które zostało połączone z białkiem bądź żelatyną to preparat , który nazywa się kolargol. Znacznie częściej jednak zamiast właściwej nazwy środek ten określa się mianem srebro koloidalne. Stosowane jest ono przede wszystkim w lecznictwie. Sięga po nie bardzo dużo gałęzi medycyny.

Srebro koloidalne – naturalny środek leczniczy

Właściwości odkażające srebra koloidalnego przełożyły się na to, że jest ono używane w lecznictwie. Najczęściej sięga po nie okulistyka i dermatologia, o wiele rzadziej stosują je urolodzy. Współcześnie koloidy srebra wykorzystywane są jako preparat do użytku zewnętrznego. Właściwości przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przeciwbakteryjne sprawiają, że po koloidy srebra sięga się wtedy, kiedy mogą rozwinąć się zakażenia o podłożu bakteryjnym oraz grzybiczym. Srebro koloidalne jest bowiem świetnym środkiem antyseptycznym. W leczeniu wykorzystuje się je w postaci maści (dermatologia) oraz kropli (w okulistyce).

Kiedy mogą być stosowane koloidy srebra?

Koloidy srebra wykorzystuje się w leczeniu trudno zabliźniających się owrzodzeń, ran i oparzeń. W aptekach znaleźć można suplementy diety, w składzie których znajduje się srebro koloidalne – mogą być stosowane przy grypie czy przeziębieniu, także jako leki wspierające leczenie zapalenia oskrzeli, anginy oraz kaszlu. Bardzo często koloidy srebra są używane do leczenia zmian pojawiających się na skórze. Można je wykorzystywać w przypadku trądziku, łuszczycy, egzemy, przy łojotoku oraz rozmaitych postaciach grzybicy. Koloidy srebra są pomocne w stanach zapalnych jelita grubego oraz pęcherza moczowego. Można je stosować także przy grypie żołądkowej. Zanim zaczniemy zażywać środki, w których znajduje się srebro koloidalne, trzeba skontaktować się ze specjalistą, w szczególności w przypadku środków do stosowania wewnętrznego. Nie wolno bowiem przekroczyć maksymalnej dziennej dozy, która jest bardzo mała i stanowi zaledwie 0,014 miligrama na każdy kg masy naszego ciała. Koloidy srebra można dodawać także do płukania ubrań, a także stosować w celu niwelacji nieprzyjemnego aromatu potu.