Impregnaty hydrofobowe, czyli nanotechnologia

Nanotechnologia, którą kojarzymy z innowacyjnymi rozwiązaniami wykorzystywanymi w medycynie czy przemyśle, znajduje coraz więcej zastosowań w codziennym życiu. Nanocząstki obecne są dzisiaj między innymi w impregnatach i środkach czyszczących.

Nanotechnologia – zabezpieczenie przed wodą i zanieczyszczeniami

Nanotechnologia pozwala na wytwarzanie powłok hydrofobowych zabezpieczających właściwie każdą powłokę przed wodą czy różnego typu zanieczyszczeniem. Nanocząstki znajdujące się w impregnatach są daleko mniejsze od porów zabezpieczanej powierzchni, co pozwala cząstkom na głębokie wniknięcie i stanowi bardzo efektywną ochronę. Warstwa hydrofobowa nie tylko nie przepuszcza wody i tym samym ochrania przed korozją bądź wykwitami wapiennymi, ale także zabezpiecza podłoże przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jednocześnie powłokę hydrofobową charakteryzuje paroprzepuszczalność, czyli pozwala ona materiałom “oddychać”.
Powłoką hydrofobową zabezpiecza się tekstylia, drewno, lakier samochodowy, szyby i wszelkiego rodzaju podłoża mineralne, jak beton, elewacje budynków, fugi lub kostkę brukową.

Nanotechnologia – innowacyjne preparaty czyszczące

Nanotechnologia wykorzystywana jest także podczas procesu wytwarzania środków czyszczących. Zawarte w tych preparatach mikroskopijne cząsteczki wyjątkowo skutecznie czyszczą powierzchnię, gdyż głęboko w nią wnikają. Preparaty te świetnie dają sobie radę z usuwaniem nawet problematycznych zabrudzeń, jak przykładowo tłustych naleciałości w piekarniku czy zacieków z kamienia. Dodatkowo w preparatach czyszczących znajdują się nanocząstki srebrauniemożliwiające rozwój pleśni, grzybów i roztoczy.
Środki czyszczące wytwarzane z zastosowaniem nanotechnologii nie zawierają związków niebezpiecznych dla zdrowia nie posiadają też nieprzyjemnej woni. Są to preparaty bezpieczne dla środowiska zatem można używać ich nawet na powierzchniach pozostających w kontakcie z produktami żywnościowymi, czyli przykładowo na blatach w kuchni. Równie bezpieczną grupą takich produktów są neutralizatory woni przeznaczone do domu, samochodu lub wyposażenia dla zwierząt – kuwet i legowisk.