Woda bywa zabójcza dla prawie wszystkich materiałów. Na tekstyliach rozwijają się w wyniku jej działania grzyby i bakterie, a te w niedługim okresie powodują, iż materiał okazuje się się nieprzydatny do użycia. Równie groźna potrafi okazać się także dla stali – znacznie przyspiesza bowiem korozję. Właśnie z tego powodu ważne będzie to, aby zabezpieczyć powierzchnie używanych przedmiotów przed jej złym wpływem. Pozwalają na to najróżniejsze środki wodoodporne, ale nie zawsze są efektywne. Jak zatem znaleźć ten, który trafi w nasze oczekiwania? Która powłoka hydrofobowa będzie najodpowiedniejsza? O czym należy wiedzieć przy jej wyborze?
Jak znaleźć powłokę hydrofobową?
Jak nietrudno stwierdzić, powłoka hydrofobowa powinna być dostosowana do materiału, który ma chronić. Odmienne substancje zawierają środki przeznaczone do metalu, pozostałe zaś do impregnacji tkanin. Na szczęście na rynku znajdziemy mnóstwo różnych preparatów – od tych chroniących drewno, przez powłoki hydrofobowe do tekstyliów, aż po preparaty, które można stosować na powierzchniach szklanych. By były skuteczne, powinniśmy oczywiście pamiętać, iż należy nakładać je na oczyszczone oraz suche przedmioty – w innym razie nie będą bowiem efektywne.
Co wpływa na efektywność powłoki hydrofobowej?
Powłoki hydrofobowe produkowane są obecnie z nowoczesnych składników. Najlepiej wybierać preparaty opracowane w myśl nanotechnologii – wytwarzające cienkie warstwy substancji, która odpycha wilgoć. Innowacyjne powłoki hydrofobowe muszą być również całkowicie odporne na wpływ promieni ultrafioletowych, ponieważ wiele chronionych surowców jest przeważnie na nie narażonych. To sprawi również, że tkaniny, na które zostanie zaaplikowana powłoka hydrofobowa będą chronione przed blaknięciem powstałym wskutek promieniowania słonecznego.