Wypad na lodowisko – łyżwy to podstawa

Wśród rozrywek uprawianych zimą, jedną z najczęściej wybieranych jest łyżwiarstwo. Jest to sport, który pociąga pasjonatów w każdym wieku – dorosłych i dzieci. Na lodowisku można więc odszukać zarówno osoby starsze z maluszkami, jak i licealistów – sport wszak nie uznaje barier wieku. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, iż jazda na łyżwach nie zawęża się tylko do jednego typu – dzieli się na taniec na łyżwach, łyżwiarstwo szybkie, hokej… Oprócz tego to, jaki model łyżew należy użyć, aby uprawiać łyżwiarstwo, zależne będzie jeszcze od osobistych preferencji sportowca, jego kondycji, a także tego, czy mamy do czynienia z zawodowym łyżwiarzem czy też hobbystą.

Jakie zatem łyżwy będą odpowiednie?

Kluczem do sukcesu jeżdżącego na łyżwach okazuje się być dobór właściwych łyżew. Każdy, kto uprawia ten sport jest świadomy, że nie można pójść na dowolne zawody lub pokaz w łyżwach, w których się wcześniej nie ćwiczyło. Mechanizm jest niezwykle podobny do zakładania „nierozchodzonego” obuwia w czasie wesela lub innych zabaw, na których się tańczy. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nogi będą obolałe, w wyniku czego zawodnik – a w tym wypadku łyżwiarz – nie będzie mógł brać udziału w następnych konkursach czy pokazach. Łyżwy należy również prawidłowo dostosować do typu dyscypliny – mamy wszak w sprzedaży typowe figurówki, a więc elastyczne łyżwy ze skóry o eleganckim kształcie, które pozwalają na wykonywanie akrobacji na lodzie, łyżwy saneczkowe, które pozwalają na osiąganie dużych prędkości, a także łyżwy hokejowe, które precyzyjnie usztywniają staw skokowy i zabezpieczają nogę przez kontuzjami.

Jak dbać o łyżwy?

Aby łyżwy posłużyły sportowcowi przez dłuższy czas, muszą być właściwie zabezpieczane. Przede wszystkim, powinno się je systematycznie szlifować ostrza oraz zabezpieczać je w sposób, który nie doprowadzi do korozji. Nie należy zatem przechowywać łyżew w mokrym pomieszczeniu, ponieważ mogłoby to sprawić, że nie będą się zupełnie do niczego nadawały w następnym sezonie.