Zalety impregnatu do odzieży

Materiały wodoodporne używane są w wielu branżach. Najbardziej potrzebne okazują się oczywiście w turystyce oraz wszelkich rodzajach aktywności sportowej. Są wszak wykorzystywane do produkcji odzieży wodoodpornej, jak również namiotów i płacht biwakowych, które gwarantują wygodne noclegi. Powinniśmy przy tym wiedzieć, że paroprzepuszczalne właściwości kurtek przeciwdeszczowych z biegiem lat się pogarszają, przez co te nie gwarantują już wystarczającej ochrony przed opadami. W podobnych sytuacjach nie musimy na szczęście kupować nowych kurtek – używając specjalnych środków bez trudu odnowimy ich właściwości. Po jakiego typu środki zatem sięgnąć, gdy odzież przeciwdeszczowa przepuszcza wilgoć?

Co to jest impregnat do odzieży?

Impregnat do odzieży swoje właściwości zawdzięcza odpowiednio dobranym substancjom, których cząsteczki wnikają dogłębnie w strukturę materiału. Ten w ten sposób odpycha drobiny wody, które nie wsiąkają do spodniej warstwy. Warto jednak nie zapominać, że chociaż impregnat do odzieży jest naprawdę efektywny, to nie zapewnia absolutnej izolacji – po kilkunastu godzinach spędzonych w dużych opadach może nie zablokować wilgoci. Zabezpieczona odzież jest wodoodporna przez dany okres – dla najlepszych środków będzie to mniej więcej 5 prań.

Użycie impregnatu do odzieży

Impregnat do odzieży może być używany do rozmaitych powierzchni – zarówno odzieży wodoodpornej i plandek, jak i ubrań ze skóry, butów czy tapicerki w samochodzie. Jego zaaplikowanie na pewno nie przysporzy dużych problemów. Wystarczy tylko pokryć dokładnie umytą nawierzchnię, używając dostarczonego do preparatu spryskiwacza lub pistoletu do farb. Można też wymieszać środek w proporcji dwa do trzech, a potem zanurzyć w nim odzież. Niezależnie od tego, jaką technikę wykorzystamy, na metr kwadratowy tkaniny potrzebować będziemy 30-100 mililitrów preparatu.