Zaczep elektromagnetyczny – jak działa i gdzie się go montuje?

Zaczepy elektromagnetyczne stanowią istotny element konstrukcyjny instalacji domofonowych, drzwi wejściowych oraz furtek zarówno w zakładach pracy, mieszkaniach prywatnych, biurowcach, jak i apartamentowcach. Jak one działają i z czego są wytworzone dzisiejsze zaczepy elektromagnetyczne?

Zaczepy elektromagnetyczne – postaw na maksymalne bezpieczeństwo

Elektrozaczep umożliwia zdalne blokowanie i otwieranie bramek oraz drzwi, przez co chroni budynek lub konkretne pomieszczenia przez wtargnięciem jednostek niepożądanych. Elektrozaczepy są szeroko stosowane na klatkach schodowych domów mieszkalnych, przy furtkach domków jednorodzinnych, a także w innego rodzaju budynkach wymagających ochrony. Ze względu na to, iż zaczepy elektromagnetyczne są często montowane na zewnątrz budynków, obecne na rynku produkty wykonane są z wysokiej klasy materiału niepodatnego na rdzę i negatywne działanie czynników pogodowych. Bardzo ważna jest również wytrzymałość tych elementów, są one wszak poddawane naporom o sporej mocy – w przypadku zaczepów elektromagnetycznych użytkowanych w obiektach prywatnych muszą wytrzymać obciążenie do 300 kg, natomiast przy systemach ciężkich nawet do jednej tony.

Zaczep elektromagnetyczny – jak dobrać idealny model?

Rodzaj elektrozaczepu trzeba dopasować do typu drzwi i profilu ościeżnicy. W sprzedaży wyróżniamy zaczepy elektromagnetyczne do drzwi prawych, lewych, a także modele do zastosowania przy drzwiach dwuskrzydłowych. Oprócz tego dostępne są produkty długie, płaskie, kątowe, krótkie, z wyłącznikiem i pamięcią. Współczesne modele posiadają także funkcję pozwalającą na czasowe otwarcie drzwi bez blokowania.