Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Jeśli szukasz obrączkek Kraków, koniecznie sprawdź obraczki.net.pl/18-obraczki-slubne

Dla większości ceremonia ślubu jest niezwykle ekscytującym dniem w życiu. Sakrament ten łączy Państwa Młodych do końca życia, a oznaką ich uczucia, wierności i zaangażowania są obrączki ślubne.

Panowie nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Początkowo nie rozróżniano obrączek od pierścieni zaręczynowych, z tej przyczyny mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset stuleci przed naszą erą. Zaledwie w XIII w. Kościół Katolicki uznał obrączki w prawie kanonicznym, na skutek czego przekazanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu ślubu. Mężowie zaczęli nosić na palcu obrączkę wiele stuleci później, o czym jednak mało osób wie. I choć uprzednio zdarzało się, iż wkładali pierścienie na dłoń gdy wyrywali się na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta spopularyzowała się szerzej w poprzednim stuleciu, a konkretnie w okresie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, że w ojczyźnie wyczekuje na niego małżonka, za którą walczy i której winien pozostać wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, jednakże w innych państwach, jak np. w Stanach Zjednoczonych Ameryki, w Czechach, w Meksyku czy w Turcji, nakłada się je na lewą rękę, którędy podług staroświeckich zabobonów biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie prosto do serca. pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz wybiera obrączki ślubne wspólnie, jakkolwiek obyczaj mówi, iż przyszła żona nie powinna ich kupować, gdyż jest to zadanie narzeczonego.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, obecnie z platyny oraz złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki cechują się bardziej delikatną stylistyką. Przez okres wielu stuleci wykonywano je z rozmaitych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (takie jak miedź czy stal), które uosabiały niezłomność miłości. Współcześnie do ich stworzenia stosuje się z reguły platynę i złoto, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Owszem, ozdabia się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie nabywane są proste, ponadczasowe złote pierścienie oraz subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch rodzajów złota (np. białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek ślubnych, świadczą także często usługę ich grawerowania. Można więc spersonalizować obrączki dodając do nich imiona małżonka, datę ślubu lub istotny dla młodej pary cytat.

Nasza siedziba:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]