Nie ryzykuj mandatu – dobierz właściwą żarówkę W5W

Choć niekiedy o tym zapominamy, żarówki do aut koniecznie muszą być odpowiadać aktualnym przepisom. Będzie to ważne z rozmaitych powodów – zwłaszcza z uwagi na ochronę naszą i innych kierowców. Warto przy tym zaznaczyć, iż zarówno służąca do stosowania w światłach pozycyjnych oraz do doświetlenia tablicy rejestracyjnej żarówka W5W, jak i modele stosowane do oświetlenia szosy, jeśli nie będą zgodne z przepisami, potrafią być przyczyną wystawienia dużej kary. O czym więc trzeba wiedzieć wybierając żarówki W5W i inne egzemplarze stworzone do użytkowania w autach? Jak ustrzec się problemów na zakupach oraz ewentualnych niemiłych pomyłek podczas eksploatacji?

Żarówka W5W – zastosowanie

Jak napisaliśmy przed momentem, żarówka W5W stworzona jest do założenia w lampach o mniejszej mocy. Jest stosowana zwłaszcza w lampach punktowych, do oświetlania numerów rejestracyjnych bądź kierunkowskazów. Może też być stosowana jako źródło światła do lampki postojowej, a oprócz samochodowych zastosowań, warto wspomnieć także lampy jachtowe lub rzadkie modele stworzone do eksploatacji w domu. Żarówka W5W cechuje się mocą 5 W, generuje strumień o natężeniu pięćdziesięciu lumenów i zazwyczaj posiada mocowanie BA15s.

Żarówka W5W i nie tylko

Oczywiście w autach stosowane są także inne typy żarówek. Najchętniej używane to między innymi H1, H2, H3, R5W bądź PS24W oraz ponad pięćdziesiąt innych typów. Ze względu na fakt, iż wytwórcy samochodów stosują różne lampy, po przepaleniu się jednej z nich w aucie, zanim wybierzemy się do sklepu, powinniśmy dowiedzieć się, jaki model zamontowany jest w naszym reflektorze. Na szczęście nie będzie to problematyczne – wystarczy jedynie wyjąć żarówkę i przeczytać informację. Jeżeli na żarówce nie znajdziemy natomiast oznaczeń, możemy wziąć ją ze sobą, a sprzedawca z pewnością dopasuje odpowiedni model.