Maska przeciw smogowi – czy warto ja kupić?

Małopolska i duże miasta należą do najbardziej zapylonych terenów Środkowej Europy. Nic więc dziwnego, że ich mieszkańcy poszukują sposobów, jakie pozwoliłyby na ograniczenie szkodliwych skutków zapylenia atmosfery. Najważniejsze oczywiście są działania, dzięki jakim możliwe stanie się ograniczenie ilości wytwarzanych spalin – zarówno przez zakłady, jak i kotły w domach. Póki jednak w powietrzu nadal znajduje się wiele zanieczyszczeń, kluczowe jest chronienie płuc przed ich złym działaniem. Z tego względu tak istotne jest, by wszyscy, którzy dość często znajdują się na powietrzu, kupili maskę przeciw smogowi.

Maska przeciw smogowi – budowa

Maska przeciw smogowi musi chronić płuca i przełyk od pyłów z powietrza – z tego powodu jej ranty bezpośrednio dotykają twarzy. Najistotniejszymi elementami takich masek są oczywiście filtry, bo te zatrzymują drobiny pyłu. Aby okazały się skuteczne, powinny być wykonane z aktywnego karbonu o właściwej budowie, która pozwoli na zatrzymanie nawet najmniejszych drobin. Z tego względu musimy pamiętać, iż po ubraniu maski oddychanie może być nieco cięższe niż bez niej.

Jak wybrać maskę przeciw smogowi?

Ubieranie maski przeciw smogowi da oczekiwane efekty wyłącznie wówczas, kiedy będziemy ją ubierać zawsze, gdy przebywamy na zewnątrz. Z uwagi na ten fakt przy jej wyborze koniecznie należy sprawdzić, czy maska jest dostosowana do kształtu naszej twarzy oraz czy jesteśmy w stanie swobodnie przez nią oddychać. Na rynku sprzedawane są najróżniejsze maski przeciw smogowi – zarówno nieskomplikowane wersje, jak i te posiadające wymienny filtr. Jeśli chcemy używać jej podczas aktywności fizycznej, najlepszym rozwiązaniem okaże się wybór drugiego typu – takie maski są bowiem skuteczniejsze i wygodniejsze.