Maska antysmogowa – jak chroni przed zanieczyszczeniami

Smog jest nienaturalnym zjawiskiem atmosferycznym, które może wystąpić często podczas bezwietrznej pogody i mocnego zamglenia. Jest on charakterystyczny przede wszystkim w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie powietrze jest bardzo mocno zanieczyszczone. W smogu znajdują się szkodliwe dla organizmu związki. Czy można się przed nimi ochronić?

Maska antysmogowa – w jaki sposób ochroni przed smogiem?

Na ulicach polskich miejscowości coraz bardziej powszechnym widokiem są ludzie noszące maskę antysmogową. Najbardziej istotnym elementem tego rodzaju maseczki jest filtr. Kupując maskę, którą chcemy zakładać w mieście, zwrócić należy uwagę, czy filtr wykonany jest z węgla aktywnego. Taki filtr doskonale ochroni również przed zanieczyszczeniem gazami. Filtr umieszczony w masce powinien być co jakiś czas zmieniany, inaczej przestanie ona spełniać swoją rolę. Dowiedzmy się też, jakiej wielkości cząstki zanieczyszczeń jest w stanie zatrzymać dana maska, gdyż najlepsze są te z filtrem zatrzymujący pyłki o wielkości trzy dziesiąte mikrometra. Taki filtr zatrzyma zarówno zanieczyszczenia, ale także wszystkie szkodliwe substancje.

Maska antysmogowa – jaką wybrać?

Pośród masek antysmogowych możemy znaleźć specjalne maseczki stworzone z myślą o osobach aktywnych fizycznie. Nawet w niewielkim stopniu nie utrudniają one biegania. Cyrkulacja filtrowanego powietrza jest w nich efektywniejszy niż w klasycznych maskach antysmogowych. Bez względu jednak na to, czy w maseczce zamierzamy chodzić po mieście czy jednak ćwiczyć, trzeba zwrócić uwagę, by była ona doskonale dopasowana do naszej twarzy. Oferowane obecnie maski antysmogowe produkowane są z materiałów hipoalergicznych, a więc mogą być bez lęku stosowane przez osoby zmagające się z alergią. Producenci maseczek robią wszystko, by nie tylko świetnie chroniły one przed szkodliwymi substancjami, ale także aby miały ładny wygląd. Oryginalny design oraz duży wybór barw sprawia, że każdy znajdzie dla siebie idealną maseczkę.