Karbonowe maty grzewcze – bezpieczne i energooszczędne

Tradycyjne maty grzewcze, wyposażone w instalację z kabli elektrycznych, posiadają wiele wad. Najistotniejsze to stosunkowo słaba efektywność i mała plastyczność, powodująca, iż ich użycie na nierównych nawierzchniach jest problematyczne, a niekiedy też niemożliwe. Wad tych nie posiadają maty grzewcze wykonane z nanomateriałów karbonowych. Ze względu na fakt, że w warstwie molekularnej cechują się spójną fakturą, wykazują wyższą oporność (dzięki czemu szybciej się grzeją) i pobierają mniej prądu. Ta cecha również pozwala na zastosowanie ich w przypadku różnych materiałów. Jakie więc atuty poza tym mają tego typu maty grzewcze? Gdzie są wykorzystywane?

Mocny strony mat grzewczych

Mały opór sprawia, że karbonowe maty grzewcze mogą być nanoszone na różnorodne powierzchnie – od włóknin, przez materiały naturalne, aż po tworzywa syntetyczne. Wyroby posiadające karbonowe maty grzewcze mają identyczne cechy eksploatacyjne, jak te nie posiadające w ogóle takiego dodatku. Maty grzewcze z węglem zużywają energię o małym napięciu, przez co zapewniają bezpieczeństwo używających – nawet w kontakcie z wilgocią nie są zagrożeniem. Warto także nadmienić o tym, że takie maty zapewniają równomierne rozprowadzenie ciepła, a przez to komfort użytkowania wyposażonych w nie wyrobów.

Maty grzewcze – zastosowanie

Gdzie jednak wykorzystywane są węglowe maty grzewcze? Najczęściej wybierają je producenci wyposażenia dla szpitali i rehabilitacyjnego. Poza tym wykorzystywane są także w akcesoria domowych i meblach – z ich wykorzystaniem produkowane są między innymi ogrzewane fotele. Karbonowe maty bywają również stosowane do produkcji wyposażenia laboratoryjnego, militarnego oraz maszyn transportowych – między innymi klimatyzacji, podgrzewanych foteli do aut, a także ogrzewania przedziałów w pociągach oraz części wrażliwych na chłód.