Kantar skórzany i sznurkowy – który wybrać?

Chcesz zamówić kantar? Kliknij tu

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Jest bardzo podobny do uzdy, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy oboma rozwiązaniami jest nieobecność wędzidła – elementu umieszczanego w pysku umożliwiającego przekazywanie sygnałów do poruszającego się zwierzęcia. Kantar to jeden z kluczowych elementów wyposażenia jeździeckiego, z którym konie bardzo rzadko się rozstają. Dlatego powinien on pasować do kształtu i wielkości głowy zwierzęcia oraz nie być powodem powstania uszkodzeń skóry. Jak zatem znaleźć najlepszy kantar dla konia? Na które jego właściwości wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla zwierzęcia – kantar skórzany, a może podszywany?

W sprzedaży znajdziemy różne warianty kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe oraz sznurkowe. Te ostatnie, zwane także halterami, są polecane ze względu na dużą kontrolę, którą jeździec za ich pośrednictwem ma nad koniem. Dla konia dużo bardziej wygodny jest jednakże kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większą wygodę zapewniają kantary podszywane – np. syntetycznym bądź prawdziwym futrem, które da się odczepić celem umycia. Kantar tego typu znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a równocześnie pozwala uwiązać konia na czas pielęgnacji i dawać możliwość jego prowadzenia podczas spacerów albo ćwiczeń.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla trakenów?

Kantary dla koni wytwarzane są w kilku rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), który stosują właściciele koni szetlandzkich oraz większych źrebiąt. Kantar nazywany pony (1) został z kolei stworzony dla kucy (np. islandzkich) i rocznych koni większości ras. Cob i full (2 i 3) to kantary średniej wielkości i są odpowiednie m.in. dla trakenów, koni wielkopolskich, arabskich oraz huculskich. Największy rozmiar to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie lub perszeron) i dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich).

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]