Domowe kiszonki to nie tylko polski przysmak

Szukasz kiszonkek? Sprawdź artmankiszonki.pl.

Kiszone warzywa są tak mocno związane z tradycyjną kuchnią polską, że w naszym odczuciu jest to głównie słowiański przysmak, z rzadka spotykany w innych częściach świata. Jednak kiszone przetwory warzywne modne są nie tylko na terenie Europy, ale również w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.

Kiszonki – czyste zdrowie na naszym talerzu

Badacze historii potwierdzają, iż proces konserwowania żywności poprzez ich zanurzenie w zlewie z octu, w soli lub w solance, stosowany jest przez ludzkość od przeszło 4 tysiące lat. Technika ta prawdopodobnie nie wywodzi się nawet z Europy, a z obszarów dawnej Mezopotamii. Pożywienie poddane fermentacji mlekowej nie psuje się, bowiem niska kwasowość zawiesiny, w której się je zanurza, ogranicza rozwój bakterii przyspieszających gnicie. Parę wieków temu był to najlepszy sposób, by zwiększyć okres przydatności do spożycia warzyw, ryb i mięsa nawet o kilkadziesiąt tygodni. W wyniku tego wynikł obyczaj preparowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory od zawsze znane są z własności prozdrowotnych, co oczywiście potwierdziło się w badaniach. Mają one np. sporo witaminy C, dlatego więc żeglarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, sporadycznie chorowali na szkorbut. Co interesujące, w naszym języku kwaszonki warzywne określa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma dla zwierząt przykładowo z bobiku i topinamburu.

Kiszonki – co da się kisić?

Najbardziej rozpowszechnionym kwaszonym warzywem jest ogórek, którego używa się w kuchni praktycznie w większości rejonów świata, nawet w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej i w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie cieszy się szeroką popularnością. Tymczasem pickle są tam bodaj niezmiernie lubianym dodatkiem do sandwiczy, burgerów i hot-dogów. W naszym kraju oprócz ogórka, bardzo popularne są kwaszone buraki i kapusta, których używa się do przygotowania surówek oraz zup. Niemniej jednak nie tylko te warzywa można kisić. W różnych rejonach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, brokuły, jak również owoce (np. truskawki).

Solanka i ocet wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dodając im kwasowości i chrupkości. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się podstawą bądź ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby przepisów regionalnych. Należy pamiętać, że smak kiszonych przetworów różnić się w poszczególnych regionach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, z których korzysta się w trakcie kwaszenia. W związku z tym ogórek wyprodukowany wedle standardowego polskiego przepisu, miał inny smak niż ten wyprodukowany np. w Izraelu.

Nasza siedziba:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]