Czym palcata różni się od innych batów jeździeckich?

Dowiedz się, gdzie kupić szpicrutę dla konia.

Kupując ubiór jeździecki trzeba pamiętać o wyposażeniu się także w najistotniejsze akcesoria. Zarówno podczas oswajania konia, jazdy rekreacyjnej czy w trakcie zawodów, nieodzowne będzie zastosowanie batów oraz palcatów jeździeckich.

Rodzaje oraz zastosowanie batów jeździeckich

Istnieje parę wariantów batów jeździeckich: baty do lonżowania, powożeniowe, ujeżdzeniowe oraz naturalnie palcaty skokowe. Najczęściej używane to:
bat do lonżowania – jest zazwyczaj długi na 160-200 centymetrów i służy do nakłonienia zwierzęcia do nieprzerwanego chodu naprzód, zatrzymania konia lub zwrócenia jego uwagi. Z jego pomocą trener panuje nad koniem, jednocześnie będąc w znacznym dystansie od zwierzęcia. Współczesne baty do lonżowania wykonywane są przeważnie z włókna szklanego i mają antypoślizgową rączkę, która gwarantuje, że dobrze trzyma się dłoni. Przeważnie są składane, lecz w sprzedaży znaleźć można również modele jednoczęściowe.
bat ujeżdżeniowy – jest zauważalnie krótszy (ma przeciętnie od 90 do 140 centymetrów) a na jego końcu doczepiony sznureczek. Używa się go w trakcie treningu, z rzadka w jeździe rekreacyjnej. Należy zaakcentować, iż używa się go tylko wtedy, kiedy jeździec nie jest w stanie wymóc od konia stosownego zachowania za pomocą sygnałów dawanych dłonią czy też nogą.
palcat skokowy – często nazywany też szpicrutą, to najkrótszy wariant bata – jego długość to około 60-75 cm. Kończy się zwykle klapką ze skóry, która wydaje dźwięk dyscyplinujący zwierzę i przymusza je do konkretnego zachowania. Palcatem trąca się lekko konia w łopatkę, co wyjaśnia, dlaczego jest on tak krótki.

Palcaty oraz baty stosuj z ostrożnością

Podczas jazdy baty i palcaty trzymamy w taki sposób, by układały się równolegle z trzymanymi wodzami. Jeśli na rączce znajduję się pętla, nie wolno zaciągać jej aż do nadgarstka, gdyż w przypadku ewentualnego upadku z konia dżokej mógłby doznać obrażeń.

Palcatów oraz batów jeździeckich bardzo łatwo nadużyć, tym samym należy za każdym razem stosować je racjonalnie. Zbyt mocny cios może sprawić, iż zamiast wypełnić polecenie zwierzę będzie bardziej agresywne czy też będzie w przyszłości łączyć daną przeszkodę z uczuciem cierpienia. Gdy bat bądź palcat odcisnął ślad na sierści zwierzęcia to oznaka, że jeździec uderzył bez wątpienia za mocno.

Nasza siedziba:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]