Badania rynku oraz badania marketingowe

Zaprezentowanie kolejnych produktów na rynku za każdym razem związane jest ze sporym niebezpieczeństwem. Możliwe jest bowiem, iż odbiorcy nie okażą się nimi zaciekawieni, natomiast to dla przedsiębiorcy oznacza spore szkody. Jak ich uniknąć? Jak się okazuje, wyjście z podobnych trudności nie będzie niewykonalne – przed dokonaniem takich decyzji dobrze zlecić przeprowadzenie badań rynku. To element badań marketingowych, ale informacje, jakie nam dadzą, mogą zostać wykorzystane również do mniej złożonych analiz. Jak jednak przebiegają badania rynku? Jakiego rodzaje informacji dostarczają? Jakie przedsiębiorstwa powinny zdecydować się na ich przeprowadzenie?

Badania rynku – jak wyglądają?

Badania rynku umożliwiają poznanie potrzeb odbiorców, procesów na rynku, działań pozostałych przedsiębiorstw oraz prognozowanie najróżniejszych mód. By zdobyć niezbędne dane, analitycy przeprowadzają szereg badań. Niektóre z nich dotyczą potrzeb kupujących, pozostałe – mediów, strategii promocji oraz wizerunku konkretnej firmy. Analitycy parający się badaniami rynku wiążą się w branżowych stowarzyszeniach – na przykład ESOMAR, natomiast ich metody są usystematyzowane przez normy ISO 9000.

Dla których przedsiębiorstw ważne są badania rynku?

Badania rynku są ważne zwłaszcza dla dużych przedsiębiorstw – to one są narażone na ogromne straty. Szczególnie często decydują się na nie firmy działające w takich sektorach jak informatyka, telefonia czy koncerny państwowe. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wśród kierowników dużych koncernów produkujących żywność. Nie oznacza to oczywiście, iż badania rynku kierowane są tylko do dużych firm. Dane, jakie za ich pomocą uzyskamy z pewnością będą wszak niezbędne także do organizowania kolejnych projektów przez mniejsze firmy.