Złoto bulionowe w monetach – inwestycja w metale szlachetne

Dowiedz się więcej o złocie bulionowym.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą robić to na sporo sposobów: nabywać akcje firm związanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, czy też kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w formie sztabek oraz monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są wybijane w limitowanym nakładzie

Monety ze złota kojarzą się głównie z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to ze złota czy z pozostałych kruszców, różnią się od nich w wielu aspektach. Po pierwsze monety bulionowe są emitowane w celu lokowania w nich kapitału, co powoduje, iż ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd determinowany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych lub w związku z znaczącymi wydarzeniami, skutkiem tego ich design niesłychanie sporadycznie ulega zmianie. Zazwyczaj złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie tylko datą wybicia. Wypada zaznaczyć, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału podanego w walucie, a ich faktyczną wartość determinuje próba i waga wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w nawet odległych zakątkach świata, więc ich sprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie zawsze ze złota najwyższej próby

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji, jednak mennice wybijają dodatkowo monety o wadze 1/10 czy 1/2 uncji złota. Warto wiedzieć, że monety bulionowe bite są zwykle z 24 karatowego złota (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand wybijane są z kruszcu próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to z reguły na celu wzmocnienie monety i w rezultacie redukcję ryzyka jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o ilości czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.

W ofercie krajowych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. Liść Klonowy, Filharmoników Wiedeńskich czy wspomniane wyżej Krugerrandy.

Nasza siedziba:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]