Kilka informacji o systemie SWIFT

Uzupełnij swoją wiedzę o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że w zasadzie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, mnóstwo Polaków po raz pierwszy usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania wdrożenia sankcji względem Rosji jako riposta świata na konflikt zbrojny na Ukrainie. Ale system SWIFT używany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i stanowi jeden z podstaw wydajnego działania międzynarodowej bankowości.

Jak działa system SWIFT?

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień natomiast tym skrótem nazywa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, lecz nie jedyny funkcjonujący dzisiaj system tego rodzaju. Oprócz niego m.in. w Polsce funkcjonują też z systemów: Elixir, SEPA oraz SORBNET.Na świecie działają również rozmaite systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia bankowe na terenie jednego kraju.

Co jest więc głównym atutem systemu SWIFT? Używany jest niemal we wszystkich krajach na świecie i korzystają z niego nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekracza już 11 tysięcy, ale również domy maklerskie, giełdy oraz wiele pozostałych jednostek finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest także przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie sporadycznie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a co najmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać takie dane. Poniżej znajdziesz kody BIC/SWIFT znanych banków, prowadzących placówki w Polsce.

– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]