Faktury ustrukturyzowane i Krajowy System e-Faktur

Zajrzyj na flobo.io, aby uzyskać informacje o fakturach ustrukturyzowanych.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie osoby prowadzące działalność na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać do 2022 r. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym używanie KSeF jest opcjonalne, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to wymogiem dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktury ustrukturyzowane – nigdy więcej niepoprawnego odczytywania informacji z faktur!

Faktury ustrukturyzowane to innymi słowy dokumenty elektroniczne, które mają ściśle sformułowaną strukturę danych zakodowanych z zastosowaniem znaczników XML. Takie kodowanie w zasadzie mało co mówi osobie, która nie potrafi go rozszyfrować, ale dla stosownej aplikacji do rozliczania i wystawiania faktur taki dokument jest absolutnie klarowny. Fakt, iż faktury otrzymują jednakowy format prowadzi do tego, że obojętnie którego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to znacząca zmiana na lepsze głównie dla biur rachunkowych, które dotychczas notorycznie spotykały się z przypadkami niepoprawnego przeniesienia przez programy księgowe danych z faktur przesyłanych przez klientów w formie zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kompletnie wyklucza możliwość pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Krajowy System Faktur – dokładniejsza kontrola systemu podatkowego

Każdy przedsiębiorca z początkiem stycznia 2021 r. może odebrać i wystawić faktury ustrukturyzowane poprzez Krajowy System e-Faktur stworzony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność gospodarczą między innymi wcześniej dostaną zwrot podatku VAT, są zwolnieni z wymogu przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, iż faktury się nie zgubią (KSeF przetrzymuje dane o dokumentach przez 10 lat). Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje instrument, który pozwala na dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, czyli lepiej przeciwdziała patologiom w sferze podatku VAT, dochodowego oraz akcyzowego. Watro zaznaczyć, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania komercyjnej aplikacji księgowej, lecz musi ona być zintegrowana z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]