Faktoring dla biznesu – co warto o nim wiedzieć?

Faktoring jest zaliczany do najchętniej wybieranych obecnie usług finansowych. Jest skierowany przede wszystkim do firm, które wykorzystują opóźnione terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie partnerów do szybszego uregulowania należności. Oprócz tego jest to również idealne wyjście dla firm poszukujących kolejnych form sfinansowania kosztów związanych z ich działalnością. Na czym jednak polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak efektywny? O czym powinny pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? Jak uniknąć możliwych problemów wiążących się z faktoringiem?

Na jakich zasadach polega faktoring?

Faktoring zazwyczaj kojarzony jest przede wszystkim z cesją należności firmy przez bank. W istocie okazuje się on połączeniem różnych typów usług, a cesja długów jest jedynie jego częścią. Polega on na wykupieniu należności potwierdzonych fakturą VAT – faktor (najczęściej bank) wykupuje należności od faktoranta, czyli przedsiębiorstwa. Poza tym zobowiązuje się zapewnić mu także pozostałe usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych należności, prowadzenie rozliczeń oraz porady biznesowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w Polsce wpływają przepisy prawa spółek handlowych oraz prawa cywilnego.

Faktoring dla firm – jak wybrać ofertę?

Oferty poszczególnych banków świadczących faktoring są czasem naprawdę zróżnicowane. Aby uniknąć pomyłek, których efektem mogą być duże straty, powinniśmy dobrze przemyśleć wszystkie z nich. Potrzebne będą wówczas specjalne umiejętności, a tych nierzadko po prostu nie posiadamy. Dlatego wybór faktoringu powinniśmy omówić z doradcą finansowym, który powie nam, jak znaleźć bank, jaki zagwarantuje nam najlepsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, jednak zwykle okazuje się, że dzięki niemu ustrzeżemy się problemów.