Odwołanie od mandatu – vademecum

Wszyscy znamy kogoś, kto miał co najmniej jeden problem z mandatem. Wbiegnięcie na ulicę w miejscu niedozwolonym, podróż środkiem komunikacji miejskiej bez biletu, zaparkowanie auta na chodniku – to może przydarzyć się niejednemu Polakowi.

Czy można nie zgodzić się na przyjęcie mandatu?

Należy mieć na uwadze to, że karę pieniężną ma prawo nałożyć na nas funkcjonariusz Policji, a także strażnik miejski. W przypadku komunikacji publicznej możemy zetknąć się z tzw. karą za przejazd bez biletu, którą obciąża nas pracownik MPK. Mamy jednak prawo do odmowy przyjęcia mandatu, ale w takiej sytuacji musimy iść do sądu, który sprawdza, czy jesteśmy winni popełnionego czynu. Warto także zastosować ciekawe rozwiązanie – wystąpić o anulowanie mandatu. Mamy na to 7 dni. Należy zastanowić się nad skierowaniem sprawy na drogę sądową, kiedy jesteśmy gotowi udowodnić swoją niewinność. Nie musimy jednak samotnie zmagać się z machiną sądową. Profesjonalne kancelarie umożliwiają skorzystanie z porad prawnych online, co pozwala na uniknięcie płacenia niesłusznie naliczonego mandatu.

Jak się bronić, jeśli zostaniemy ofiarą bezzasadnie wystawionego mandatu?

Mandaty karne niejednokrotnie są naliczane niesprawiedliwie. Nie zdumiewa nas już fakt, że zdarzają się nadgorliwi policjanci, skoro funkcjonariusze policji muszą osiągać określone standardy ilości mandatów. Zwróćmy uwagę na to, że kwoty kar ulegają szybkim zmianom, ustawy są również zaostrzane na szkodę obywatela. Wszędzie pojawiają się kolejne fotoradary, które z założenia są nastawione na egzekwowanie należności od uczestników ruchu drogowego lubiących szybką jazdę. Żeby uniknąć problemu z mandatem, należy skorzystać z pomocy prawnika – wyszukać porady prawne przez internet, które wyjaśnia jak odwołać się od opłaty.

Nasza siedziba:
Uważaj.pl sp. z o.o.
ul. Traktorowa 126
91-204 Łódź

Tel.: 22 490 88 99
E-mail: [email protected]