Małe rodzinne przedsiębiorstwo Kronospan, powołane do życia w 1897 roku w austriackim mieście Lungötz, w ciągu ponad 100 lat zmieniło się w przodującego na świecie producenta płyt drewnopochodnych. Kronospan produkuje blaty, panele ścienne, podokienniki, lakierowane płyty MDF, laminaty produkowane poprzez prasowanie w warunkach podwyższonego ciśnienia (HPL) i wiele innych.
Początki i rozwój Kronospanu
W przeciągu 100 lat struktura własności firmy umożliwiła jej rozwój i przygotowanie do zmieniającej się teraźniejszości. Wraz z upadkiem Żelaznej Kurtyny w latach 80-tych, Kronospan spostrzegł nowe możliwości ekspansji na rynki południowo-wschodniej i wschodniej Europy.
W Polsce Kronospan pojawił się po raz pierwszy już w roku 1989 w Szczecinku. To była dopiero piąta z kolei lokalizacja światowego potentata. Dzisiaj firma uruchomiła swoje zakłady nie tylko w tym małym miasteczku w północnej Polsce, ale także w innych miastach, takich jak Poznań, Pustków i Mielec. Kronospan to w chwili obecnej jedno z dziesięciu czołowych walijskich przedsiębiorstw produkcyjnych. Zapewnia tam zatrudnienie dla ponad sześciuset pracowników, z czego 90 % zatrudnionych zamieszkuje w promieniu dziesięciu mil od miejscowości Chirk.
Łącznie Kronospan zatrudnia przeszło 14 tys. pracowników w trzydziestu siedmiu miejscach na wszystkich kontynentach. Całoroczny dochód przedsiębiorstwa wynosi aż trzy miliardy Euro.
Kronospan i odpowiedzialność za środowisko
Spółka zależna firmy, Kronospan Forestry Ltd., administruje ponad 1000 hektarów zrównoważonych lasów na południowo-zachodnich terenach Szkocji. Dotyczy to zarazem nowych lasów, jak również plantacji o średnim wieku, zapewniając większą różnorodność środowiska naturalnego. W roku 1999 przedsiębiorstwo dołączyło do projektu Forest Stewardship Council, gwarantującego stosowanie zrównoważonych praktyk. Kronospan współpracuje z działalnością Biznes we Wspólnocie Walii (BICW), celem którego jest rozwiązanie głównych problemów społecznych na najmocniej wyniszczonych obszarach miejskich i wiejskich w Walii. W roku 2013 Kronospan był jedną z pierwszych organizacji zarejestrowaną w Carbon Trust w Walii w pilotażowym programie zarządzania emisją CO2.
Polskie fabryki Kronospanu
Pod koniec roku 2015 Kronospan rozpoczął realizację postulatów zgłaszanych przez obywateli Szczecinka. Zostały podjęte kroki dążące do zabezpieczenia składowanych wiórów, wzniesienia bariery pochłaniającej dźwięk od strony osiedla mieszkaniowego oraz umieszczenia tłumików hałasu i zapór wiatro- i dźwiękochłonnych. Działania, mające na celu zmniejszenie emisji hałasu, będą wykonywane etapami. Stosowanie barier wiatrochronnych to jeden z bardziej efektywnych sposobów zmniejszenia emisji pyłu z wietrzenia materiału hałd. Bariery ograniczają dynamikę wiatru, a więc i pylenie.
Jednocześnie Kronospan zlecił zewnętrznej firmie przeprowadzenie analizy niezorganizowanej emisji pyłu, powiązanej m. in. z przechowywaniem, transportem i przeładunkiem strużyn drewnianych oraz przygotowanie planu jej minimalizacji. Żeby uzyskać jak najlepsze rezultaty, Kronospan na obszarze fabryki rozpocznie równocześnie inne dodatkowe działania, m. in.: oczyści drogi transportowe i place, zainicjuje rozładunek wiórów na krytych stanowiskach, zmagazynuje w kontenerach, na zakrytych hałdach albo w osłoniętych składnicach strużyny drewniane i materiały oraz wdroży mechanizmy zraszania mgłą wodną.