Ogrzewanie kościoła

Ogrzewanie kościoła może stać się źródłem dużych problemów. Obiekty kultu religijnego często są bowiem bardzo pojemne, zaś wykorzystane w nich surowce budowlane powodują zmniejszenia temperatury. Szczególnie istotne okazuje się to w przypadku kościołów zabytkowych – niektóre z nich wzniesione są z kamienia, co źle rzutuje na notowane wewnątrz nich warunki termiczne. Wspomniana duża powierzchnia sprawia zaś, że do ich ogrzewania tradycyjnymi metodami potrzeba dużej ilości energii. W jaki sposób więc wydajnie ogrzewać kościoły?

Ławkowe ogrzewanie kościoła

Takie ogrzewanie jest obecnie często wykorzystywane w krajowych kościołach. Nie powinno to oczywiście zaskakiwać – jest wszak najefektywniejsze. Zwykle 60 minut używania takiej instalacji nie kosztuje drożej niż dwadzieścia złotych – ławkowe ogrzewanie kościoła w znacznym stopniu może zatem zmniejszyć wydatki parafii. Daje także wiernym pełen komfort, gdyż rozgrzane powietrze jest kierowane bezpośrednio na nich – nie rozprasza się więc w dużej przestrzeni świątyni.

Zatroszczmy się o ogrzewanie kościoła

Ogrzewanie kościoła powinno być szczególnie ważne dla proboszcza. Powinno się przemyśleć zwłaszcza fakt, iż sporą część uczestników mszy stanowią obecnie osoby starsze. Godzina w niskiej ciepłocie może okazać się dla ich organizmów niezwykle niebezpieczna. Korzystne temperatury w kościele są też często zachętą dla osób, które dotąd w mszach nie uczestniczyły – właściwie ogrzane świątynie szczycą się wszak wyższą liczbą wiernych.