Ogrzewanie inaczej – podczerwień

Zwykłe instalacje ogrzewania nie są zbyt komfortowe – ich użytkownicy narzekają na fakt, że stopy wciąż są chłodne, zaś w górną część ciała jest im za gorąco. Są też niezbyt bezpieczne dla alergików, gdyż rozgrzane powietrze unosi brud, w którym gnieżdżą się groźne dla ich zdrowia mikroorganizmy. Część klientów ma także duży problem z niezbędnymi w tego rodzaju instalacjach kaloryferami, bo te ciężko komponują się z wystrojem eleganckich wnętrz. Jak uporać się ze wspomnianymi trudnościami? Z pewnością dobrze założyć ogrzewanie podczerwienią. Z jakiego powodu?

Na jakich zasadach działa ogrzewanie podczerwienią?

Jak nietrudno się domyślić, ogrzewanie podczerwienią wykorzystuje fale podczerwone. Wykazują one wiele atutów, z których najistotniejsze jest niewątpliwie to, że energia powstaje dopiero kiedy zetkną się z którymś meblem czy człowiekiem. Fale podczerwone są niewidoczne dla ludzi oraz absolutnie niegroźne.

Dlaczego opłaca się zamontować ogrzewanie podczerwienią?

W systemach ogrzewania podczerwienią ciepło rozchodzi się równomiernie – żadnemu z lokatorów nie będzie zbyt gorąco, a ciepłota na różnych wysokościach jest naprawdę zbliżona. Posiadaczom takich instalacji problemów nie sprawia również unoszący się kurz – gorące powietrze nie wędruje w górę, a chłodne nie opada. Ogrzewanie podczerwienią to także doskonały sposób dla entuzjastów dobrego designu, gdyż promienniki można udekorować wybranymi motywami lub sprawić, by przypominały obraz. Polubią je też użytkownicy ogrzewania na gaz lub elektrycznego, gdyż okazuje się w porównaniu z nim znacznie mniej kosztowne.