Filtry HEPA – do zastosowań uniwersalnych i przemysłowych

Nie oszukujmy się: stan powietrza w Polsce kiepski. Pod tym względem nasz kraj zajmuje jedną z ostatnich pozycji pośród członków Unii Europejskiej. Regularnie pojawiają się nowe raporty o przekroczeniu dozwolonego poziomu pyłów PM2.5 oraz PM10 i z tej przyczyny też nieprzerwanie poszukiwane są efektywne metody, pozwalające poradzić sobie z postępującym zanieczyszczeniem, zwłaszcza w miejscach, w których podtrzymanie sterylności powietrza jest wyjątkowo ważne (np. w szpitalnych salach intensywnej terapii).

Filtry typu mini-pleat do zastosowań uniwersalnych

Filtry High Efficiency Particulate Air (HEPA), czyli filtry powietrza wysokiej efektywności, powszechnie znane i stosowane są od kilku dekad. Są obecne m.in. w odkurzaczach i domowych oczyszczaczach powietrza. W wentylacjach instalowanych w biurowcach, domach czy obiektach użyteczności publicznej świetnie spełnią swoje zadanie uniwersalne filtry dokładne mini-pleat, które zależnie od klasy są w stanie przefiltrować pyły zawieszone PM2.5 (klasa filtracji F7) oraz PM10 (klasa filtracji F9), których cząstki znajdują się w smogu. Nie są dla nich problemem także takie zanieczyszczenia, jak spaliny, sierść zwierząt czy zarodniki grzybów. Wybierając filtry dokładne F7 lub F9 powinno się wziąć pod uwagę nie tylko ich skuteczność, ale także jakość ich produkcji. Te wytwarzane przez polską firmę MARSS Filtry Hepa wyposażone są w stalową ocynkowaną ramę charakteryzującą się znaczną odpornością na złe warunki atmosferyczne (jak wysoka temperatura, wilgotność) i uszkodzenia. Wydajny wkład filtracyjny wykonany z włókna szklanego zabezpieczony jest aluminiową siatką od strony wlotu powietrza. W filtrach minipleat ułożony w drobne plisy papier filtracyjny wzmocniony jest specjalnym klejem poliuretanowym, co sprawia, że filtry te odznaczają się dużą żywotnością. Filtry F7 i F9 występują w wielu rozmiarach dopasowanych do zapotrzebowania każdego odbiorcy.

Filtry HEPA H13 i H14 – do stosowanie w przemyśle

Do wykorzystania przemysłowego wymagane są natomiast filtry o zdecydowanie wyższej przepustowości, którą zdołają zapewnić filtry absolutne HEPA H13 oraz H14 . Plisy wkładu filtracyjnego są w nich równomiernie oddzielone przez aluminiowe separatory, a mocna obudowa, również sporządzona z ocynkowanej stali, nie jest podatna na wodę i zmiany temperatury, co umożliwia efektywną pracę w wymagającym środowisku (aż do 80°C). Takie filtry wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie powinny być zachowane wyśrubowane normy sterylności powietrza, m.in. na liniach produkcyjnych przemysłu energetycznej.

Pochodzenie fotografii – marss.pl.

Nasza siedziba:
MARSS Filtry HEPA Marian Skomerski
ul. Wojska Polskiego 17/19
98-200 Sieradz

Tel.: +48 43 827 10 46