Złącza kompresyjne – skąd ta nazwa?

Znajdź złącza kompresyjne

Sieci antenowe są zbudowane z wielu części. Najważniejsze są oczywiście kable, z wykorzystaniem których dane mogą być transmitowane między kolejnymi punktami. Równie ważne będą urządzenia takie jak nadajniki czy switche, wykorzystywane do emitowania oraz przetwarzania informacji. Stworzenie w pełni sprawnego toru przewodowego możliwe będzie dzięki wykorzystaniu właściwych złączy. W sieciach kablowych stosowane są w szczególności złącza kompresyjne. W jakich przypadkach są najchętniej stosowane? Jak są zbudowane? Skąd bierze się ich nazwa? Czym powinny charakteryzować się dobre złącza kompresyjne?

Złącza kompresyjne – z jakich surowców są wyprodukowane?

Złącza kompresyjne zazwyczaj przybierają formę walców. W pierwszą końcówkę wkłada się przewód, zaś na drugiej znajduje się gwint wykorzystywany do montażu w urządzeniu. Złącza kompresyjne wykonane są niemal zawsze z metalu, co okazuje się naprawdę ważne z uwagi na wytrzymałość tego materiału. Ich określenie wywodzi się z techniki złączenia z przewodem – by było sztywne, złącze zaciska się na kablu. Taka konstrukcja zapewnia możliwość wielokrotnego demontażu złącza bez ryzyka utraty jakości transmisji – dlatego są stosowane w instalacjach telekomunikacyjnych, w systemach kamer oraz przez operatorów kablowych.

Złącza kompresyjne – zalety

Złącza kompresyjne, aby umożliwić zrobienie działającej instalacji, muszą posiadać określone zalety. Najistotniejsza będzie z całą pewnością solidność – powinny przetrwać regularne demontowanie, a poza tym zabezpieczyć przewód przed wodą, kurzem czy zerwaniem. Ze względu na to, iż przy montażu instalacji wykonuje się niekiedy dziesiątki połączeń, złącza kompresyjne powinny pozwalać na szybki montaż z wykorzystaniem określonych akcesoriów. Należy nadmienić również, że naprawdę ważne jest pasmo pracy złącza – to od tej cechy zależy czytelność informacji, jakie dotrą do końcowego abonenta.

Nasza siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]