Z czego składają się silniki DC i gdzie się ich używa?

Chcesz zamówić silnik prądu stałego? Wejdź na ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.

Wiele rzeczy, które użytkujemy każdego dnia i bez których życie byłoby bardziej skomplikowane, żeby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Bezszczotkowe albo szczotkowe, malutkie bądź olbrzymie, te silniki odmieniły nasze życie, lecz statystyczny człowiek zwykle nie wie, jak działają te urządzenia, ani jak są one zbudowane.

Garść informacji o silnikach elektrycznych DC

Zadaniem silników prądu stałego jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa informuje, że zasilane są prądem, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego typu znane są od prawie dwóch wieków i nie są dokonaniem jednej osoby. Do ich opracowania, późniejszego rozwoju i w efekcie ich wprowadzenia do ogólnego zastosowania w przeróżnego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania cenionych inżynierów połowy XIX w., takich jak m.in. Zénobe Gramme, Michael Faraday czy Gaston Planté. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze komutatora, wirnika, nieruchomego stojana, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie stosowane są również silniki bezszczotkowe, które przede wszystkim ze względu na brak tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, znacznie trwalsze, i są ogólnie lubiane za wysoką niezawodność, jak również bezszelestne działanie.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w wielu popularnych urządzeniach

Powiedzieć, iż silniki elektryczne na prąd stały są stosowane w zasadzie wszędzie nie jest przesadą. Jeśli posiadasz odtwarzacz DVD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach na pewno wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki DC są podzespołem sterowanych zdalnie samochodów i pociągów, a więc zabawek, które lubiliśmy jako dzieci i które niewątpliwie kupimy także naszym córkom i synom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, przykładowo budowlanej, produkcyjnej i wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników prądu stałego przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszechne, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Z silników prądu stałego korzystają także pasjonaci elektroniki do realizacji autorskich modeli z zakresu robotyki i mechaniki.

Choć silniki elektryczne na prąd stały o niewielkiej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach dla hobbystów bądź z częściami elektronicznymi, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od uznanych światowych marek.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]