Węzeł optyczny w sieciach światłowodowych

Jeśli potrzebujesz węzła optycznego, powinieneś odwiedzić tę stronę

Dzisiejsze sieci telekomunikacyjne niemal za każdym razem wykonuje się z zastosowaniem przewodów światłowodowych. Jest to zasługą wyjątkowych cech światłowodu – prędkości przekazu danych oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiemy, instalacje tego typu nie byłyby w stanie funkcjonować bez odpowiednich części pozwalających na transmisję danych oraz późniejsze kodowanie. Aby wykonać tego typu sieć potrzebne są takie podzespoły jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, a także węzły optyczne. Te ostatnie są kluczowe dla funkcjonowania każdej instalacji – umożliwiają bowiem zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i przez to dostarczenie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak jednak funkcjonują? Jakie parametry musi posiadać odpowiedni węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – konstrukcja

Jak przed momentem napisaliśmy, węzeł optyczny odbiera sygnał optyczny, aby przesłać sygnał elektryczny. Należy przy tym dodać, że jego funkcjonalność nie ogranicza się tylko do tego, ponieważ węzeł optyczny może oprócz tego wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na których zwykle pracuje węzeł optyczny to od kilku megaherców do aż jednego gigaherca. Do odpowiedniego działania węzła optycznego niezbędna jest również odpowiednia osłona, chroniąca delikatne elementy w środku urządzenia przed pyłem, wilgocią i pozostałymi czynnikami – zazwyczaj wyprodukowana z metalu.

Węzeł optyczny – jaki jest najlepszy?

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie właściwy, świadczą pewne parametry. Najważniejsze będą częstotliwości działania węzła oraz moc sygnału – od tego zależna jest bowiem ilość krańcowych abonentów, do których doprowadzi sygnał. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na pobór energii – w dużym stopniu rzutuje to na koszty użytkowania węzła optycznego. Chcąc ustrzec się trudności przy serwisowaniu sieci, warto także przetestować metody konfiguracji urządzenia – dobrze, jeżeli umożliwia wygodną modyfikację ustawień.

Nasza siedziba:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]