Silniki krokowe

Czym są silniki krokowe?

Silnik krokowy, zwany także silnikiem skokowym, jest specyficznym rodzajem motoru elektrycznego. Jego nazwa pochodzi stąd, iż przy odpowiednim wysterowaniu jego wirnik obraca się o pewien krok określony dla danego modelu (w stopniach). Daje to możliwość prezycyjnego kontrolowania liczby obrotów na jednostkę czasu w każdej chwili działania. Jest to możliwe dzięki odpowiedniej konstrukcji takich silników w połączeniu z wspomnianym wcześniej specjalnym sterowaniem.

Silniki krokowe we współczesnej mechanice

Oprócz chirurgii, ponadprzeciętna precyzja stanowi obiekt pożądania w różnych innych sferach. Mechanika w naszych czasach coraz częściej także jej wymaga. I właśnie silniki krokowe idealnie się tu nadają. Ale jest coś jeszcze. Dodatkowo zdecydowane gros komponentów maszyn podlega obecnie sterowaniu cyfrowemu, to jest w oparciu o impulsy elektryczne o określonych poziomach napięć. Silnikami krokowymi steruje się taką samą metodą – poprzez periodyczne nadawanie impulsów prądowych do kolejnych wyprowadzeń urządzenia. O okresie ich rotacji nie decyduje, jak w typowych silnikach prądu stałego, wartość przyłożonego prądu, ale długość kolejnych pulsów. I właśnie dzięki precyzji sterowania i brakowi konieczności przejścia z domeny cyfrowej na analogową, silniki krokowe są z chęcią używane w wielu dziedzinach współczesnej techniki i da się je znaleźć w różnorodnych urządzeniach i maszynach – na przykład robotach, napędach DVD.

Słabe strony silników krokowych

Omawiane silniki nie są lekiem na całe zło. Oprócz swoich niezaprzeczalnych zalet mają kilka istotnych wad, które należy mieć na względzie – w odróznieniu od innych rodzajów motorów „na prąd”, zużywają one stosunkowo dużo energii przy identycznej prędkości, co więcej generują sporo ciepła. Zważając na ich konstrukcję w niektórych zastosowaniach może być zbyt niska. Zazwyczaj nie jest większa niż kilkaset obrotów na minutę.

Dostępne silniki krokowe

Na rynku dostępne są różne modele silników krokowych. Mogą się różnić między sobą między innymi:

  • wielkością,
  • konstrukcją,
  • parametrami elektrycznymi (napięcie impulsów, oporność elektryczna).

Pomimo, iż koszty zakupu silników krokowych są wyższe niż mniej skomplikowanych silników prądu stałego, wciąż pozostają wystarczająco opłacalne do wykorzystania w niskobudżetowych konstrukcjach wykonywanych we własnych czterech ścianach.