Rodzaje i zastosowanie motoreduktorów

Zamów motoreduktor planetarny.

Motoreduktory to po prostu zintegrowane układy napędowe składające się głównie z silnika oraz przekładni mechanicznej. Jak działają motoreduktory i jak się z nich korzysta? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory pozwalają efektywniej korzystać z elektrycznych silników w roli napędu w rozmaitych funkcjach przemysłowych. Za pośrednictwem przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym porównywalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Oczywiście skuteczność przekładni nigdy nie jest stuprocentowa, dlatego zawsze powstaje nieduża różnica między mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor nierzadko wchodzą dodatkowo inne podzespoły jak sprzęgła lub hamulce. Najważniejszym atutem motoreduktorów jest to, iż są to prefabrykowane elementy, które można bez trudu dobrać z katalogu producenta tak, by ich parametry perfekcyjnie odpowiadały wymogom konkretnej konstrukcji. Inżynierzy oszczędzają w ten sposób tygodnie, a wręcz miesiące, na pracochłonne wyliczenia i testy różnych zestawów części. Zależnie od konstrukcji i typu przekładni, motoreduktory mogą być przeznaczone do dużych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń, a także do krótkiego bądź długiego czasu pracy.

W motoreduktorach, w których użyto kilkustopniowe przekładnie, można uzyskać niezwykle wysoki zakres przełożeń, sięgający wręcz do kilkudziesięciu tysięcy.

Najpopularniejsi producenci motoreduktorów oferują miliony ich potencjalnych kombinacji

Mimo, że motoreduktory mogą być konstruowane z wykorzystaniem kilku wariantów silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), dzieli się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną),
– motoreduktory walcowe i płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).

Nie ma chyba takiej gałęzi gospodarki, w której nie można by zastosować motoreduktora jako napędu. Czy to spedycja, przemysł bądź produkcja żywności, motoreduktory wprawiają w ruch wielorakie automaty, takie jak atrakcje w parku rozrywki, linie produkcyjne, schody ruchome albo aeratory. Duże spektrum typów użytych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów spowodowała, że ilość realnych kombinacji, jakie dzisiaj mają w ofercie czołowi światowi producenci motoreduktorów, trzeba wyrażać już nie w tysiącach, ale praktycznie w milionach.

Nasza siedziba:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]