Łożyska liniowe
Łożyska liniowe są odpowiedzialne za ruch odbywający się między prowadnicą, a wałkiem. Są to urządzenia o dużej precyzji, dlatego są tak ważne dla dzisiejszej techniki. Charakteryzują się również sporą nośnością, znakomitą wytrzymałością i mają relatywnie małe wymiary, co pozwala na użycie ich w procesach z zakresu automatyki i mechaniki
Na jakie łożyska liniowe się zdecydować?
Łożyska liniowe mogą występować z metalowym kołnierzem, a także bez niego.
Modele łożysk liniowych z kołnierzem
Wśród łożysk liniowych z kołnierzem są dwa zasadnicze typy: łożyska z kołnierzem zamkniętym oraz otwartym. Są to łożyska niezbędne w sytuacji, gdy zachodzi potrzeba zainstalowania łożyska w elemencie ruchomym maszyny, co zmniejsza gabaryty i poprawia sztywność całego prowadzenia liniowego.
Łożyska liniowe bez kołnierza to min. łożyska liniowe otwarte, regulowane, zamknięte oraz zamknięte z metalowymi zawracaczami.
Łożyska liniowe w obudowach – jakie są ich funkcje?
Łożyska w obudowach dzielą się ze względu na typ obudowy i są to min. obudowy otwarte (przedłużane oraz zwykłe) oraz krótkie. Łożyska w obudowach są doskonałymi elementami do budowy stołów oraz modułów liniowych ze względu na możliwość bezpośredniego montażu bez konieczności stosowania opraw łożysk liniowych.