Falowniki – Desto

Technologie i urządzenia nowej generacji zasilane są energią o zmiennych parametrach. Zaliczamy do nich: liczbę faz, a także kształt przebiegu.
Dzieje się to przy użyciu przekształtników energii elektrycznej, które są urządzeniami energoelektrycznymi. Do takiego typu sprzętów możemy przyporządkować falowniki, a także prostowniki. Falownik to urządzenie, które ma zdolności przekształcania prądu stałego w prąd zmienny.

Jakie falowniki możemy spotkać?

W oparciu o źródło zasilania falownika, istnieje podział na: falowniki napięcia, a także prądu. Pierwsze z wymieniowych, jak można się domyślić, zasilane są przez źródło, napięciowe. Drugie natomiast, działają dzięki wykorzystaniu prądu elektrycznego

Zastosowanie falowników

Zależnie od stopnia ochrony IP, falowniki mogą funkcjonować nawet w bardzo ciężkich warunkach. Jednak mają one również bardziej powszechne wykorzystanie. Falowniki są stosowane w sprzęcie użytku domowego, na przykład w pralkach, gdzie również ma miejsce regulowanie obrotów silnika dzięki zmianie częstotliwości wejściowej w systemie zasilania.