Do czego służy system kontroli dostępu?

Nie do każdego miejsca w zakładzie mogą dostać się szeregowi pracownicy. Ustawienie grafik informujących o ograniczeniach nie daje jednak oczekiwanych rezultatów – pracownicy mogą je wszak zbagatelizować. Jak ustrzec się takich sytuacji? Warto przede wszystkim założyć system kontroli dostępu. Łatwo wyłączymy określone pomieszczenia dla konkretnych pracowników, a także podliczymy, jak długo znajdowali się tam uprawnieni pracownicy. Co więc powinniśmy wiedzieć przed montażem opisywanego systemu? W jaki sposób on funkcjonuje?

Zasady działania systemu kontroli dostępu

Najważniejszą częścią systemu kontroli dostępu są komputerowe zamknięcia, które otwierają drzwi dopiero wtedy, gdy przechodząca osoba wykaże, że ma do tego właściwe uprawnienia. Zazwyczaj odbywa się to za pomocą odpowiedniego czytnika, do którego zbliżana jest karta. Takie systemy pozwalają na łatwe nadanie pozwoleń przez pracodawcę i kontrolowanie, kto znajdował się w chronionych strefach – na przykład z użyciem fotokomórki.

System kontroli dostępu – gdzie poza firmami?

Warto zaznaczyć, iż system kontroli dostępu może być stosowany także w innych miejscach. Bardzo często decydują się na jego montaż także szkoły, w których okazuje się on najlepszy, gdy ważne są względy bezpieczeństwa uczniów. System kontroli dostępu można spotkać oprócz tego w zakładach służby zdrowia oraz innych obiektach publicznych, gdzie zamyka dostęp do określonych stref.