Dowiedz się więcej o książkach dla młodzieży na www.motyleksiazkowe.pl/2783-literatura-mlodziezowa.
Osoby wychowywane w XXI wieku mają coraz mniejszy kontakt z szeroko rozumianą literaturą. Nastolatek wybiera głównie szybką rozrywkę w telefonie, w telewizorze bądź na tablecie, a po książkę zwykle sięga dopiero wtedy, gdy jest to lektura szkolna. I również z powodu obowiązku czytania starszych tekstów literackich dla licznych licealistów czytanie dla zabawy stało się odległym konceptem.
Literatura dla nastolatków – historie intrygujące młode pokolenie czytelników
Młodzież nie musi być skazana tylko na czytanie lektur szkolnych. W ofercie księgarni jest co niemiara literatury młodzieżowej nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy rozważają kwestie i opowiadają historie ciekawe dla młodej generacji czytelników. Ten gatunek literatury otrzymał nawet swoją nazwę:“literatura Young Adult (YA)”. Jest to fikcja pisana z myślą o czytelniku w wieku od 12-18 lat. Książki dla nastolatków czerpią z licznych gatunków literackich: są tu m.in awanturnicze przygodówki, romanse i groza. Jednak cechą wspólną tych publikacji jest odwołanie się wprost do codziennych doświadczeń młodzieży. Powieści te mówią zatem o pierwszych miłościach, nawiązywaniu i zerwaniu przyjaźni, odkrywaniu własnej tożsamości, relacjach z rodzicami i odnajdowaniu własnego miejsca na świecie. Czytanie literatury dla młodzieży pozwala młodzieży poczuć, iż inni także borykają się analogicznymi życiowymi zawirowaniami w okresie dorastania.
Czemu warto zachęcać młodzież do czytania literatury dla nastolatków?
Rekomendujemy podsuwać młodzieży angażujące ją książki, dlatego że rozwinięcie w nich ochoty czytania dla przyjemności z czasem daje mnóstwo korzyści. Nastolatek, który jest oczytany posiada szersze słownictwo i lepiej radzi sobie z ortografią oraz gramatyką, co niewątpliwie ułatwia zdawanie egzaminów z przedmiotów humanistycznych. Jednak poznawanie historii innych osób w tym samym wieku to też sposób na lepsze zrozumienie siebie, prywatnych pragnień oraz rozwinięcie w nastolatku empatii. Co kluczowe, opiekunowie nigdy nie powinni drwić z zainteresowań dziecka. Jeżeli więc dziecko chętniej wybiera opowieści o zombie czy statkach kosmicznych nie komentujcie, że to bezsensowne tylko pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!
Nasza siedziba:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa